Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf

Kimyasal Bağlar Ve Bileşikler .

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    soru 2..tamamlamamış kenarların da 5 tane nokta kalıyor bunların hepsi eşlenmiş ama sekiz(oktet) olmamış...sekiz olması için elementin sağında solunda yukarı ve aşağısında 2 ser tane olmak kosuluysa sekız tane olması lazım..bakıyoruz sekılde sadece aşagısında ıyotun yani iki nokta var..diğerlerinde bir nokta var ve bunlarda f ile bağlanmiş zaten..o yüzden yanlış...böyle oldugunu düşünüyorum..
    Bizden üzüntüyü gideren ALLAH'A hamdolsun...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    5) Suda iyonlarına ayrışmak demek sulu çözeltileri elektrolit(iletken) demektir buna göre aradığımız bağ iyonik bağdır. Yalnız 1. seçenek iyonik bağlıdır.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4)XY2 veXY3 bileşiklerini oluşturabiliyorlarsa 6A grubunda olduklarından y -2 değerliktir. X burada değişken olur. yani X ilk formülfe +4 ikinci formulde +6 yükseltgenme basamagına sahip olmuş. X +4 y -2 der isek ilk bileşik x +6 y -2 der isek 2. bileşik meydana gelir ama 3. bileşik ortaya çıkmaz.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf
    Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Ama aklıma takılan bazı noktalar var.

2. soruda, 4 tane kutu var. İkisi çizgilerden oluşmuş, diğer ikisi ise içi dolu ve siyah şekilde. Bunlar ne anlama geliyor?

5.soruda ise sizin gibi düşündüm. Yalnız kitapta kovalent bağlı bileşiklerinde (polar olmaları koşuluyla) suda iyonlaşabileceği söyleniyor. Cümle aynen şu şekilde;

''Polar yapılı molekülleri olan HCl bileşiği suda çözündüğünde H3O+ ve Cl- iyonlarını oluşturur.''

Hangisinin iyon oluşturup oluşturmadığını nasıl ayırt edeceğiz? Sadece HCl bileşiğinin iyon oluşturduğu mu ezberimizde olacak?

4. soruyu anladım. 3. seçenek için X +7 yükseltgenme basamağı alması gerekiyor. Bu yüzden yanlış.

Ben ikisininde 6A grubunda olduğu için -2 değerlik alması gerektiğini düşünmüştüm. Ama -2 ve +6 arasında değişken değerlik alabileceklerini kabul ederek çözüyoruz sanırım?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Arefat'den alıntı Mesajı göster
    2. soruda, 4 tane kutu var. İkisi çizgilerden oluşmuş, diğer ikisi ise içi dolu ve siyah şekilde. Bunlar ne anlama geliyor?
    Bunlar bağ gösterimidir. üç boyutlu gösteremeyeceklerinden düz çüzgi sayfaya paralel olanlar. çizgili olanlar sayfanın içine doğru düz siyahlar ise sayfa dışına doğrudur.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

5.soruda ise sizin gibi düşündüm. Yalnız kitapta kovalent bağlı bileşiklerinde (polar olmaları koşuluyla) suda iyonlaşabileceği söyleniyor. Cümle aynen şu şekilde;

''Polar yapılı molekülleri olan HCl bileşiği suda çözündüğünde H3O+ ve Cl- iyonlarını oluşturur.''

Hangisinin iyon oluşturup oluşturmadığını nasıl ayırt edeceğiz? Sadece HCl bileşiğinin iyon oluşturduğu mu ezberimizde olacak?
    İyon oluşturmak ve iyonlaşmak aynı şey değil. Bir elementi bir sıvının içine atarsak tepkimeye girdikleri halde iyon oluşturabilirler. Ama bu elementin iyonlaştığı anlamına gelmez. Kısaca iyonlaşmak var olan atom ya da molekülü yükseltgenme basamağına sahip etmektir.

Ezber konusuna gelince cetveldeki ilk 20 elementi ve 8A grubunu ezberlemişsinizdir heralde. Bunun yanında kökleride ezberlemek zorundasın çok zor değil merak etme.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Ben ikisininde 6A grubunda olduğu için -2 değerlik alması gerektiğini düşünmüştüm. Ama -2 ve +6 arasında değişken değerlik alabileceklerini kabul ederek çözüyoruz sanırım?

Evet.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf
    Çok teşekkür ederim Heisenberg. Anladım

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!