Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Fen Denemesi Soruları

{S-1}

Bir çözünme çökelme tepkimesi verildiğinde, seyirci iyonlar ve net iyon denklemini bulmayı anlamıyorum mesela,

AgNO₃(suda)+KCl(suda)=>AgCl(k)+KNO₃⁻

denkleminde ben Ag⁺ ve Cl⁻ iyonlarının seyirci iyon olduğunu düşündüm ama değilmiş anlamadım.

Bir de Net iyon denklemini nasıl yazacağım bunu anlamadım. ??

{S-2}

1 tane XSO4⁻ iyonunda toplam 50 elektron vardır demiş.
    S=16 ve O=8 Burda nasıl oluyor ki 50 tane elektron mesela Oksijende 8 Kükürtte 16 tane birde bunları 4 ile çarpıyoruz 50 den fazla çıkıyor nasıl oluyor anlamadım ?

{S-3}
    DNA nın erime noktası farklılığı hangisinin farklı olmasıyla sağlanır ? soruda diyor ki bir DNA nın erime noktası diğerinden daha yüksektir o zaman bu molekülde hangisi/hangileri daha fazladır. ?
    guanin oranı
    Hidrojen bağı sayısı
    Fosfat Sayısı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    5)dikkat edilirse Fx kuvvetleri + lı - li birbirini sıfırlıyor.Fy kuvvetlerine bakacak olursak 2(sinteta+cosalfa)-2(sinalfa+costeta)
    alfa ve teta açıları tümler açı oldugundan birinin sinüsü diğerinin kosinüsüne eşit olur mantıgıyla 2(sinteta+sinteta)-2(sinalfa+sinalfa) dan

4sinteta-4sinalfa olur ki teta>alfa ise bilindiği üzere sinüs için açı büyüdükçe değer de artacaktır. buna göre sinteta>sinalfa dan Fy pozitif çıkacak dolayısı ile de cisim +y yönünde harekete geçecektir .

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Tesekkurler diger sorular icin guncel..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Güncel

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    soru 1 için ,
    çökmeye katılan iyonlar net iyon denklemini oluşturur . katılmayanlar seyirci iyondur diye hatırlıyorum ama..seyirci katılmıyor olayı seyrediyor gibi düşün.

soru 2
    o ve kükürtü değil sadece oksijeni 4 le çarparsın. çünkü 1 S ,4 O var. yani 16+4.8=48 birde iyon elektron almış 49. X in elektron sayısı demek ki 1.

soru3
    erime noktasının fazla olması için bağ sağlam olmalı bağ sağlam olması için de 3 lü bağ daha çok olabilir yani guanin veyahut sitozin .
    yalnız guanin derrdim ben.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    soru 4 : zaten yatay bileşenleri yazdığında götürdüğü görebilirsin. kuvvetler eşitmiş çünkü açılarda eşit ikişerli. kuvetlerin hepsine f dersek
    yukarı f.sin0.2 lik bi kuvvet , aşağı f.sina.2 lik kuvvet çeker. burda açı arttıkça sin değeride artar yani fsin0 daha büyüktür. cisim yukarı gider.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Teşekkürler, hala kafamda netleşmedi 1. soruda seyirci iyon ve net iyon denklemi nasıl oluyor peki bunu gösterek açıklar mısın ?

2. soruda SO4 bir kök olduğu için öyle düşünmüştüm ama mantıksız olmuş biraz (So)4 gibi olmuş bu soru tamam saol.

3. soruda bana göre de bağ çok olmalı ya da molekül çok olmalı, mesela fosfat sayısı demek daha çok nükleotit daha çok hidrojen bağı demek, guanin sayısı içinde aynı şey hidrojen bağ içinde aynı şey olmalı ben 1,2,3 yaptım ama cevap 1,2

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı nightmare'den alıntı Mesajı göster
    soru 4 : zaten yatay bileşenleri yazdığında götürdüğü görebilirsin. kuvvetler eşitmiş çünkü açılarda eşit ikişerli. kuvetlerin hepsine f dersek
    yukarı f.sin0.2 lik bi kuvvet , aşağı f.sina.2 lik kuvvet çeker. burda açı arttıkça sin değeride artar yani fsin0 daha büyüktür. cisim yukarı gider.
    Bu soruda ben değer vermiştim 30,60 diye ama sıfırlıyor bulmuştum hatamı gördüm teşekkürler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    son soru : X den 3 gram , Y den 1 gram kullanılmış . (grafiğe göre) .yani kütlece birleşme oranı x/y=3/1
    formülü XaYb olarak alırsak ,
    a.mx/ b.my =a.27/ b.12 = 3/ 1 burdan a/b oranı 4/3 çıkıyor yani bileşik X4Y3

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    1. soru için dediğim gibi düşün . sen film seyretmeye gittiğinde filme karışırmısın ? sadece seyredersin . net iyon denkleminde ise çökeleğin oluştuğu denklem yazılır kural bu yapıcak bişey yok

AgNO₃(suda)+KCl(suda)=>AgCl(k) bu net iyon . çünkü katı oluşmuş

3.soruya bakayım birdaha

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!