Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Kimya:)

1.
    "sıcaklığın sâbit kaldığı aralıkta potansiyel enerji azalır. Sıcaklığın azaldığı aralıkta kinetik enerji azalır." (bu ifâdeyi anlayamadım, ne demek istiyor?)

2.
    x₂O_7 (üssü 2⁻) iyonunun elektron sayısı 106 ise nötr X'in atom numarası nedir? (24)
    çözümlerken: 2x+7.8+(2)=106 yapılmış. Buradaki (2)'nin mantığı nedir? 2⁻ ile ilgili midir?

3.
    3C+2Fe₂O₃+ısı --> 4Fe+3X
    çözümlenirken "redoks tepkimesidir" öncülü doğrudur, Fe³⁺iyonu metalik demire (Fe) indirgenmiştir, deniliyor. Bunu anlayamadım.

4.
    Saf x sıvısı donarken hacmi azalıyor. Buna göre,
    X katısının erimesi sırasında sıcaklık sâbit kalırmış, niçin?

5.
    Cl₂O'da O'nun değerliği +2 mi olur -2 mi? 2.(-1)+x=0, x=+2 olmaz mı, niçin -2 verilmiş acabâ?

(8 oradan 5 de buradan =13, günlük sınırımı aştığım için özür dilerim. Sâdece yanıtlarını biraz çabuk öğrenmek istiyorum, yarına kalsın istemedim. Yarın 10-3=7 ile sınırlanmayı kabul ederim.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    1. sınıf
    1-)Hal değiştirme sırasında saf maddelerin sıcaklıkları sabit kalır.Saf maddelerin hal değiştirmeleri esnasında sıcaklık sabit olduğundan potansiyel enerji artar veya azalır,kinetik enerji sabittir.(küçük değişimler vardır hesaba katılmaz) Sıcaklık artarsa kinetik e. artar,azalırsa azalır.Potansiyel e. ise dönüşülen hale bağlıdır.Sıvıdan katıya ise mesela potansiyel azalır.Katıdan sıvıya ise artar.
    3-)İndirgenme ve yükseltgenmenin olduğu tepkimeler redoks tepkimeleridir.
    4-)X sıvısı safmış.Saf maddeler hal değiştirirken sıcaklık sabittir,karışımlarda ise (saf olmayan maddeler) sıcaklık sabit değildir.Orada hacimle bir alaka göremedim.İyi akşamlar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    2)-2 elektron aldıgı için nötr halden yani proton sayısının elektron sayısına eşit oldugu halden 2 daha fazladır
    5)o bazı alkali metaller hariç genelde -2 alır. önce o dan baslamalısın

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!