Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

ingilizce ödevim .bitti ama kontrol edebilir misiniz?

ı like to get up early in the morning when ı was in my hometown .I eat tomotoes, cucumber,parsley,fresh strawberry jam and honey from the garden.
    Then I clean herbs in the garden.I water the fruit and vegatables.

The sun is directly overhead 11 to 5 hours to go out,I watch television that hours,I read newspaper,magazines,Isolve test.I would help my grandmother was old house hold cleaning.I again the water of the garden with my grandfather ofter 5.I often visit my relatives.

I love to see and travel the new places.I give the dogs foodin the village .because I love animals.I go and do the shopping district.I navigate thorough2-3 hours on computer.I love the elderly.I always trying to help them.I'll visit when I'm in İstanbul retirement homes.I read the book the elderly.when I'm at home,my brother and I play chess.

I go 2 times in a month with my family for a picnic.Type the curvature of my back that will go for a swim3 times a week.I go 2 times a week in winter.

I try to participate in sports activities.I love to sing lesser extent.But the more I like to listen to.I like to listen to.I usually listen to pop .I love a meal of local .THEY are very tasty.

not:Şimdiden çok teşekkürler.ben yazdım ama kontrol amaçlı bi bakın istedim. eğer cümle aralarına eklememi önerdiğiniz cümleler varsa türkçesiyle yazarsanız sevinirim.bu yazının amacı şu; alışkanlıklarımızı, sevdiklerimizi ,sevmediklerimizi yazmaktı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Birinci cümlede,

I like to get up olmamalı diye düşünüyorum, i like getting up early olabilir sanırım.

Sonrasında when I was diye devam etmişsiniz, ancak öncesi ve sonrası geniş zaman ile yazılmış. Bu nedenle o cümle de geniş zaman olmalı diye düşünüyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Cümleye geçmişle başlıyorsunuz genişle devam ettiriyorsunuz.Misal I watch diyorsunuz ama geçmişte olduğundan I watched diye söylemeniz gerekir.Ayrıca gökberk doğru düşünmüz I like get up değilde getting up olur(fiilimsi)

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    ben yanlış yazmışım ilk cümleyi özür diliyrum

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    bu akşam erken uyumam lazım saat 11 e kadar önerilerinizi bekliyorum

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!