Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

paragraf

Kitabı hayata taşıyacağımız yerde onu hayatın dışına itmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda düzenlenen fuarlara bakınca bu daha iyi anlaşılıyor.Mekan politikaları kitabın hayattan koparıldığının bir göstergesi. Bunu daha fazla açıklamaya da gerek yok.Fuar merkezleri şehrin dışına benim diyenin insanın ulaşamayacağı yerlere taşındı.Daha önceki fuar mekanlarının getirdiği ciddi, önemli kısıtlamalar söz konusuydu.Bu doğru. Ne var ki bugün varılan nokta da başka sorunlar doğuruyor.Erişmek, onun için zaman harcamak, fuara gitmenin başlı başına ve saatler süren bir uğraşa dönüşmesi... Belki başka şeyler, ne bileyim, tekstil veya iş makineleri böyle alanlarda sergilenebilir. ama kitap oralara taşının iş değişiyor.Çünkü...........

boşluğa düşüncenin akışına göre hangisi gelemez?

a. Kitap hayatın içinde, onun dokusuyla bütünleşince anlam kazanıyor.
    b. Gündelik hayatın dışına itilmiş olan kitap mekanları kitaba ulaşmayı zorlaştırıyor.
    c. Kente, kentliye uygun ve kentin ortasında bir kültür mekanı yapılmıyor.
    d. Kitabı hayattan çıkaran bu yaklaşım edebiyatı da engelliyor.
    e. Kitap-okuyucu ve yazar ilişkisini kurmak zorlaşıyor.

fikirlerinizi bekliyorum.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bence d kitap hayattan çıkmıyor ayrıca edebi kısmı geri planda kalmış
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    ............

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    A seçeneğinin gelebileceği zaten aşikar, adam bütün paragraf boyunca bunu anlatmış.
    B seçeneği de aynı şekilde paragrafın içinde geçen düşünceyi anlatıyor.
    C seçeneğinde şehrin merkezine kültür mekanı yapılmadığı için yeriliyor. (Bu seçenek olabilir, kültür mekanı derken bir genellemeye baş vurulmuş. O kültür merkezi içinde bir kitap fuarı değilde sergi,gösteri vs. olabilir.)
    D seçeneği için, insanların kitaplardan uzaklaşması haliyle edebiyatı da engelleyeceği için, noktalı yere gelebilecek seçenekler arasında kanımca.
    E seçeneğinin de olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Kitap-Yazar-Okuyucu üçlüsü var yani bir kitapın yazarının okuyucuda bıraktığı tesir söz konusu. Kitaba zor ulaşmak bu etkiyi değiştiremeyeceği için E seçeneğininde noktalı yere gelemeyeceğini düşünüyrum.

C ve E seçenekleri arasında tercih yapacak olursam ben E derdim. Benim fikirlerim bu yönde.
    ...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    gelemez diyormuş ya

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    kafam iyiden iyiye karışmaya başladı.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    ben d diyorum çünkü edebiyatla ilgili bir şeyler söylenmemiş paragrafta

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    ben de c diyorum Son cümlede "ama kitap oralara taşının iş değişiyor. Çünkü..." deniyor ve buradaki neden "Kente, kentliye uygun ve kentin ortasında bir kültür mekanı yapılmıyor." uygun gelmedi.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    Belki başka şeyler, ne bileyim, tekstil veya iş makineleri böyle alanlarda sergilenebilir. ama kitap oralara taşınınca iş değişiyor.Çünkü...

c. Kente, kentliye uygun ve kentin ortasında bir kültür mekanı yapılmıyor.,

bence c şıkkı neden iş değişiyor? sorusunun açıklaması değil

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı ycebeci'den alıntı Mesajı göster
    ben de c diyorum Son cümlede "ama kitap oralara taşının iş değişiyor. Çünkü..." deniyor ve buradaki neden "Kente, kentliye uygun ve kentin ortasında bir kültür mekanı yapılmıyor." uygun gelmedi.
    Tebrikler...
    Alıntı kırmızı gece'den alıntı Mesajı göster
    Belki başka şeyler, ne bileyim, tekstil veya iş makineleri böyle alanlarda sergilenebilir. ama kitap oralara taşınınca iş değişiyor.Çünkü...

c. Kente, kentliye uygun ve kentin ortasında bir kültür mekanı yapılmıyor.,

bence c şıkkı neden iş değişiyor? sorusunun açıklaması değil
    Tebrikler...

Güzel fikirlerini benimle paylaşan her arkadaşıma teşekkürler.
    neden c olduğunu şimdi anladım.
    Sizleri çok seviyorum ♥

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!