Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Aklıma takıldı~

Böyle bir başlık açtım ki dersler konusunda en azından aklımıza takılanları sorabilelim birbirimize. Mesela benim fazlaca oluyor bu.

Türkçe ile başlamak istiyorum..
    Şimdi duruluk ve tutarlılık olmadığında anlatım bozukluğundan söz edebiliyoruz.
    Peki açıklık için aynı şey geçerli mi?

Fazla suda kalınca boğulmuş.
    Cümlesinde su mu fazla,suda mı fazla kalmış çelişkisi yarattığı için anlatım bozukluğu diyoruz.
    Peki,''Oğlu askerden gelince sevindi.'' cümlesinde Anne mi baba mı belli değil bu durum nedeniyle anlatım bozukluğu var diyebilir miyiz?
    ------------------------------------------------------------

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    2 yorumunu da destekliyorum. Aklına takılan bu yorumların doğruluğuysa bence doğru.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    iki yorumunda da katılmıyorum.

fazla suda kalınca boğuldu derseniz sebep suyun fazla olmasıdır
    suda fazla kalınca boğuldu derseniz sebep suda fazla kalmaktır, hangisi kastediliyorsa onu belirtmenin yolları mevcut zaten. illa seyirciye ne yaptığını sözle de açıklayan dizi oyuncusu olması gerekmez.

ikincide de bu cümle tek başına hiçbişey ifade etmez. ya bir sohbetin ya da başka bi anlatım bütünlüğünün parçasıdır. atıyorum mesela mahallenin bakkalı Şevketten bahseden bi konuşma vardır bu da arada geçen bi cümledir. Şevket erkekse baba, kadınsa anne olduğunu sohbet edenler bilir zaten.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    iki yorumunda da katılmıyorum.

fazla suda kalınca boğuldu derseniz sebep suyun fazla olmasıdır
    suda fazla kalınca boğuldu derseniz sebep suda fazla kalmaktır, hangisi kastediliyorsa onu belirtmenin yolları mevcut zaten. illa seyirciye ne yaptığını sözle de açıklayan dizi oyuncusu olması gerekmez.

ikincide de bu cümle tek başına hiçbişey ifade etmez. ya bir sohbetin ya da başka bi anlatım bütünlüğünün parçasıdır. atıyorum mesela mahallenin bakkalı Şevketten bahseden bi konuşma vardır bu da arada geçen bi cümledir. Şevket erkekse baba, kadınsa anne olduğunu sohbet edenler bilir zaten.
    Katılıyorum. İki cümlede de anlatım bozukluğu yok bence.

Yalnız şu var. 1. cümlede, fazla suda kalınca boğuldu derken, eğer günlük hayatta , su miktarı fazlalığından dolayı boğulan bir canlı yoksa sıkıntı olabilir.Ben bilmiyorum. Ama muhtemelen vardır herhalde. (Bu arada, benim cümlede de, anlatım bozukluğu oluştu. "muhtemelen" vardır "herhalde".)
    O zaman, fazla kelimesinin, yanlış yerde kullanıldığına hükmedebiliriz. Eğer böyle bir canlı varsa, bu durumdan da bahsediliyor olabilir.

2. cümle için hiçbir sıkıntı yok zaten.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Teşekkür ederim yorumlar için (:
    Şimcükk. yeni sorularıma geleyim . Fen derslerinin geçmesi isim tamlaması sayılmıyor. Kök olarak bakacağız değil mi geç(mek) fiil kökü oysa geçme adlaşmış ama kök fiil olduğu için isim tamlaması diyemiyoruz (değil mi)

Onun dışında için kelimesinden sonra virgül gelir mi bence gelmez de bir an aklıma geldi. Kural mıdır bu.
    İkileme sonrası gelmez,bağlaç sonrası gelmez. Bu da gelmez diyebiliyor muyuz?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!