Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    işte futbol oyunu oynasan bilirsin o ingilizce back ten geliyor
    Hocam Türkçenin kötü kullanımı işte, Sağ-Sol türkçe kullanılıyor da, back niye ingilizce kalıyor. Sağ arka demek çok mu zor..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ayrıca ince ve incele kelimelerinin de anlam ilişkileri olmadığını düşünüyorum
    öyleyse incele kelimesi nasıl ince'den türemiş olabilir. ince'nin buna yakın başka bir anlamı varsa olabilir tabi.
    aynısı bekle için de geçerli bek ve bekle arasında anlam ilişkisi var mı? daha doğusu Türkçe'de lehçe olarak hızlı anlamından ayrı bek diye bi kelime var mı? bizim buralarda bek , pek kelimesinin bi türevi olarak hızlı, çok, fazla gibi anlamlarda kullanılıyor o kadar.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bunu ilk kullanan ben değilim, ayrıca neredeyse tüm futbol terimleri aynı mantıkla kullanılıyor.
    santrafor,aut,penaltı,pas,şut,gol farklı mı? bi tek Türk icadı olan "bloklar arası mesafe" onu da Türk takımları kısa tutamıyor. sırtı dönük oynayabilen hedef santraforunuz yoksa zaten günümüz futbolunda uygulanması çok zor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Tabi ilk kullanan siz değilsiniz hocam, herkes böyle kullanıyor, Türkçe'mize yazık, İngilizce iyice girdi içine...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Bekçinin kökü bektir.

incelenmesine=incelemek-incelenmek-incelenme- incelenmesi-incelenmesine

Yönetici=yön-yönden yönetmek-yönetmekten yöneti-yönetiden yönetici
    Yönetici insanlara yön verir.
    İnternetim yok

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yön ve yönet arasında ilişki olduğu görülebiliyor. ben sadece bek ile bekle arasında benzer bir anlam ilişkisi göremedim (eğer ilişki varsa sorun yok diye de not düştüm)

bir ekin isim ya da fiil türetiyo olması o ekin her yerde bu işlevi gerçekleştirmesini gerektirmez. pek güzel bi örnek olmayacak ama çalışmak kelimesinin kökü çal mıdır?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Hocam futbolda sağ bek sol bek orayı bekleyen anlamında değil midir ?
    Celal Aydın Yayınlarında bekçi ile ilgili bir soru vardı. Ben Türkçe öğretmenime sormuştum soruyu yanlış yaptığım için. O da bana sağ bek sol bek den olayı bekçinin kökü bek demişti. Öğretmenimin yalancısıyım.

Çalışmanın kökü tabiki de çal değildir. Çünkü çalmak eylemi ile çalışmak eylemi arasında anlam bağıntısı yoktur.
    İnternetim yok

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben de bek ne demek diye soruyorum.
    sözlüğe baktım. burun siz de bakın tdkterim.gov.tr/bts/

benim söylediğim anlamlarına ek olarak bir de sert, katı gibi bi anlamı varmış. sol bek kelimesinin de ingilizce left back kelimesinden geldiğini tdk büyük sözlükten anlayabiliyoruz. yani bekçi bence bekten gelmiyor muhtemelen başka bi kelimenin bozulmuş halinin -ci eki almış hali.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bir de üzerinde tartışma yapılmayacak soru üretmek bu kadar mı zor?
    her ne kadar çoğu belirtmese de Türkçe , tarih , coğrafya hatta biyoloji alanında kariyer yapan insanların çoğunun kafasında iyi öğrenciler bizim alanımızı neden çok nadir tercih ediyorlar diye bir soru hep vardır. kendilerince buna parasal nedenler gösterip huzur da bulurlar ama bence ortada daha ciddi sıkıntılar var. bu alanlarda bu türe kişiden kişiye değişen bilimsel temelden uzaklaşan yorumlar daha eğitiminin başında öğrencinin karşısına çıkınca öğrenci ister istemez çok nadiren çelişkilere rastladığı matematik gibi bi alana yöneliyor. (saydığım alanlarda çelişkiler var demiyorum yanlış anlaşma olmasın)

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!