Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

tarih-taht kavgaları-Gerileme Dönemi-Osmanlı yönetimi-Türkiye Selçuklu Devleti

1. Osmanlı Devleti'nde farklı dönemlerde görülen aşağıdaki uygulamalardan hangisinin taht kavgalarını önlemek amacı taşıdığı savunulabilir?

A)Ülkenin, devleti yöneten aile bireylerinin malı sayılması
    B)Şehzadelerin bazı sancaklara yönetici olarak gönderilmesi
    C)Hanedanın kız çocuklarına egemenlik hakkının tanınmaması
    D)Şehzadelerin iradeleri altında askeri birliklerin bulunması
    E)Tahta geçme hakkının hanedanın en yaşlı erkek üyesine verilmesi

cevap e

2. Karlofça Antlaşması'yla kaybedilen toprakları geri alma ümitlerinin Pasarofça Antlaşması'yla sona ermesinin, Osmanlı Devleti'nde;

1. askerlik
    2. diplomasi
    3. ticaret

alanlarından hangilerindeki gelişmelerin önem kazanmasına neden olduğu savunulabilir?

A) Yalnız 1 B) Yalnız 2 C) Yalnız 3 D) 1 ve 2 E) 2 ve 3

cevap d

3. Osmanlı yönetimi esnafın haksız kazanç sağlamsını ve halkın zarara uğratılmasını engellemek için;

1. ölçü ve tartı birimlerinin damgalattırılması
    2. toptancıların dükkan açıp perakendecilik yapmasının önlenmesi
    3. malların tespit edilen standartlarının kadı sicil defterlerine kaydedilmesi

uygulamalarından hangilerini gerçekleştirmiştir?

A) Yalnız 1 B) Yalnız 2 C) Yalnız 3 D) 1 ve 2 E) 1, 2 ve 3

cevap e

4. Türkiye Selçuklu Sultanları tarafından yaptırılan ve zengin vakıfları bulunan kervansaraylarda zengin-fakir, hür-köle, Müslüman - Hristiyan farkı gözetilmeden bütün yolcular; üç gün ücretsiz konaklayabilmekte, hasta yolcular tedavi edilmekte, hatta fakir yolcuların giyecek ihtiyaçları bile karşılanmakta idi.

Buna göre, kervansarayların;

1. sosyal devlet anlayışını uygulama,
    2. halka yönetimde eşit olanaklar sağlama,
    3. halka inanç ve ibadet hürriyeti sağlama

amaçlarından hangilerine yönelik yapıldığı savunulabilir?

A) Yalnız 1 B) Yalnız 2 C) Yalnız 3 D) 1 ve 2 E) 1, 2 ve 3

cevap a

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    1-Ekber erşet sistemi ile yönetimin başına en yaşlısı ve en akıllısı geçer. Yani geçecek kişi bellidir. Bu da taht kavgasına neden olmaz.
    Diğerlerini yorumlarsak;
    A-Ülkenin hanedan üyelerinin ortak malı sayılması o hanedandan herkesin başa geçebileceği anlamına gelir. Buda kargaşaya ve taht kavgasına sebep olur.
    B-Tecrübe edinmeleri devleti daha iyi yönetmelerine sebep olur. Soruyla alakalı bile değil.
    C-
    D-Bu taht kavgasına sebep olmaz. Merkezi oteritenin bozulmasına sebep olur. O şehzade kendi devletini kurabilir.
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    18 y.y. da toprak kayıpları hep askerliğin bozulmasından kaynaklandığını düşünüp ona yönelik yenilikler yapmışlardı. vs. vs.
    Bu kayıptan sonrada şapkalarını çıkarıp düşünürler. Biz neydik ne olduk niye olduk ? Askeri gücümüz neden yok ?
    Topraklarını geri alma ümidi gidince eldeki topraklarını savunmaya geçmiştir. Diğer devletlerle barışçı politika izlemiştir. Gücünün olmadığının farkında çünkü. Bu da siyaseti yani diplomasiyi geliştirmiştir.
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Senle ben savaşıyorsak aramızda ticari bağ kalmaz. Barışta ticaret yapabiliriz ama savaşta ticari etkinliklerimiz sona erer.***
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    diplomasi biraz kafama yatmadı gibi ama teşekkürler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Senle ben kavga etsek ben seni dövsem Güç benim elimde sen bana gelip sataşır mısın ? dayak yiyeceğini bile bile. İnsan aynı derede iki kere yıkanmaz. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Sen benim güçlü olduğumun farkındaysan benle barışçı bir politika izlersin. Buda diplomasi değil midir ? Bir tür siyaset yapıyorsun.
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    ama sonuçta diplomaside, bir antlaşmada, başarısız olmuş

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    diğer devletlerle hiçbir ilişkide bulunmasa diplomasi de olmaz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı duncanduncan'den alıntı Mesajı göster
    diğer devletlerle hiçbir ilişkide bulunmasa diplomasi de olmaz.
    Savaşı bırakıyor çünkü artık gücünün eskisi gibi olmadığının farkında. Savaşmak istemiyor güçlenmeden. Güçlenmeden onların saldırmasını engellemek içinde barışçı politika izliyor. Bu bir siyasettir. Dış siyasettir.
    İnternetim yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Diplomasi nedir ?

Diplomasi, devletler arasındaki ilişkileri düzenleyen bir bilimdir
    Bir devletin ekonomik, sosyal, kültürel birikimlerinin tümünün kullanıldığı silahlı çatışma öncesi birbirleriyle ilişkinin bölümüdür.

Osmanlı devleti Karlofça anlaşmasından sonra güçsüzlüğünü anladığı için güçlenme çabaları yürütmüştür. Güçlenmeden diğer devletlerin saldırılarını engellemek içinde barışçı bir politika izlemiştir. Güçlenirse tekrar savaş ortamı doğurabilir kendi isteğiyle. Bu da silahlı çatışma öncesi yürüttüğü politika değil midir ?

Bilmiyorum doyurucu oldu mu ?
    İnternetim yok

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!