Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    canım bak 1. soruda sadece 2. öncülle sorunun var sanırım
    sorudaki eserler vererk desteklemek kelimesinin üzerinde durmak istiyom
    zira harezmi burini ibni sina gazali bir bilim adamı olmalarının yanında islami konularda da eser vermiş
    islamın yayılmasın a hizmet etmiş kişilerdir.
    Gazali özellikle dini konularda doğru inancı yaymak için çabalamış ve bu yönde eser vermiş bir bilim adamıdır...
    bilim adamı deyince burda sadce fenni ilimler olarak algılama çünkü o dönemde herbilim adamı fenni ilimlerin yanında tıp astronomi vesaire dini bakımdan da oldukça geniş bir bilgiye sahiptti
    2. soruda bazı buluşların avrupaya taşınması olumludur bunda bi sorun yok demi
    1 le 2 aynı zaten feodal beyler ölünce doğrudan merkezi krallıklar güçlenmiş olur
    bu da avrupa için pek hayra alamet olmamıştır hani İslam ülkelerinin bilim teknik teknooloji bakımından ilerde olduğu zamanı mazide kalmış günler verdır. hep anlatılır... doğunun medeniyetinin Batıdan daha ilerde olduğu anlatılagelen hikaye gibi günler
    onlardan bahsetmiş...
    merkezi yönetim otoriter rejim orta çağ avrupası baskıcı yönetim.... bilim ve teknolojinin geri kalması skolastik düşünce ben diyim kilise egemenliği sen de aforoz vesaire vesaire hayrırlı olmamıştır hasili
    zaten tarih boyunca da nerde feodal rejim rahat yönetim orada bilim teknolojinin ilerlemesi....
    ve avrupa içinde feodal beylerin ölmesi merkezi yönetim güçlenmesi baskı rejimi bilim ve teknolojinin geri kalmasını ortaya çıkarmıştır...
    3. soru senedi ittifak demokratikleşme hareketi sayılamaz... ilk defa bir padişah yerel yönetim dediğimiz yerlerde egemen güç olan ayan denen tanıdık orada nüfuzu olan kişilerle anlaşma yapma ihtiyacı hissetmiştir... gücünün zayıflığından ayanların desteğine ihtiyaç duyduğundan dolayı... hatta bu haliyle avupadaki magna chartaya benzer... tam bilmiyom ama demokratikleşme ile ilgisi yok gibi.. tamamen otoritenin kaybını gösteren bir anlaşma... ben ulaşamayrum halka agemen olamıyorum otorite kuaramıyorum siz bana yardımcı olun anlamında

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!