Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    4) 1. Eski yunanlıların bilim ve rasyonel düşüncesini tanımaları. Bu seçenek kültür olarak etkileşime yol açmıştır.
    3. Türklere ordularında ve devlet kademelerinde görev vermesi. Bu seçenek de Türk-İslam kültür alışverişine kaynaklık edebilir.
    Yani benim düşüncem 1 ve 3.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı frk'den alıntı Mesajı göster
    3) Üçünden de değişiklik olduğunu söyleyebiliriz. İnanç zaten belli.
    Mimari anlayış camii, medrese vb inşaatlarıyla değişmiştir.
    Bilim ve sanat da fıkıh ve dini bilimler ve tasavvuf sanatının etkisiyle değişmiştir.
    İslam devletinin sınırları genişledi ama islam devleti hala islam devleti inançları neden değişsin ?
    İnternetim yok

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    S.2
    İslam sınırlarının genişlemesiyle;
    1. inanç
    2. mimari
    3. bilim ve sanat
    alanlarından hangilerinde herhangi bir değişiklik meydana geldiği söylenebilir ?
    1. olmaz.

Mimari de ise, devletim gelişmişlik ve kültürel yönüne göre değişecektir.
    Bilim ve sanat için şu yorumu yapabilirim. Sanat dediğimiz zaman ise aklıma hat sanatı geliyor. Bu Osmanlı da da vardı. Hat sanatı İslamiyetle kazanılmış olmalı. Bunun değişeceğini düşünmüyorum. Bilim de değişiklik olmayacağını düşünüyorum.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Melek12'den alıntı Mesajı göster
    İslam devletinin sınırları genişledi ama islam devleti hala islam devleti inançları neden değişsin ?
    Haklısın pardon soruyu yanlış anlamışım. İnanç olarak diğer toplumlar etkileşip değişir. Ben onlara karşı yapmışım o yorumu oysa bize İslam devletini soruyor. Mimari, bilim ve sanat değişir. Pozitif bilimler ve yabancı eserlerin çevrilmesiyle bilim ve sanatta değişiklikler yaşanır. Mimari anlayış ise farklı kültürlerin mimarisinden etkilenilebilir.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Son soruyu da bu iki seçenek olarak düşünüyorum.
    1. resim ve heykelin yasaklanması,
    2. Gayrimüslimlerden cizye vergisi alınması
    Ama 1. seçenekten pek emin değilim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    2. sorunun 1-2-3 olması çok saçma bence.

İslamda inanç tek olan Allah'a inanmaktır.

İnanç değişiyorsa Allah'a değil de başka bir şeye mi inanıyorlar. O zaman bu nasıl islamiyetin yayılması şeklinde tanımlanır ?

1-2-3 diye şu şekilde düşünmüştür. İslam inancı diğer devletlerin inançlarını değiştirmiş olabilir. Örn. puta tapan biriyse ve islamiyeti gördüktne sonra müslüman olmuş diye yorumlarsak o zaman inançta bir değişiklik olduğunu söyleyebilriz

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    2. sorunun 1-2-3 olması çok saçma bence.

İslamda inanç tek olan Allah'a inanmaktır.

İnanç değişiyorsa Allah'a değil de başka bir şeye mi inanıyorlar. O zaman bu nasıl islamiyetin yayılması şeklinde tanımlanır ?
    Soru net sorulmamış duygu. Değişen inanç müslümanların değil. Yayıldığı alandaki değişiklik kastediliyor. O yüzden ilk yorumumu destekliyorum. Kafamı allak bullak ettiniz yahu

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Soru net sorulmamış duygu. Değişen inanç müslümanların değil. Yayıldığı alandaki değişiklik kastediliyor. O yüzden ilk yorumumu destekliyorum. Kafamı allak bullak ettiniz yahu
    1-2-3 diye şu şekilde düşünmüştür. İslam inancı diğer devletlerin inançlarını değiştirmiş olabilir. Örn. puta tapan biriyse ve islamiyeti gördüktne sonra müslüman olmuş diye yorumlarsak o zaman inançta bir değişiklik olduğunu söyleyebilriz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Son soruyu da bu iki seçenek olarak düşünüyorum.
    1. resim ve heykelin yasaklanması,
    2. Gayrimüslimlerden cizye vergisi alınması
    Ama 1. seçenekten pek emin değilim.
    Resim ve heykelin yasaklaması putperestliği hatırlamamaları için. Ancak 2deki olayı çözemedim.
    İnternetim yok

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Melek12'den alıntı Mesajı göster
    Resim ve heykelin yasaklaması putperestliği hatırlamamaları için. Ancak 2deki olayı çözemedim.
    Ben de öyle düşünmüştüm.
    Gayrimüslimlere özel şart koymak direk dinin etkisi olarak yorumlanır. Dinin etkisi olmasa böyle bir şart da olmaz. Şimdi yok mesela

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!