Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

fizik eğik düzlemde hareket

Merhab değerli arkadaşlar,

Sorum şu.

sabit hızla eğik düzlemi inen bir cisimin hareketi için( hız ivme vs.) ne söylenebilr??
    Not :Eğik düzlem sürütünmeli yada sürütünmesiz olabilir.

Konuya ilgi gösteren emeği geçen herekse sonsuz teşekürler. esen kalın....

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    sorunuz "sabit hızla inen bir nesnenin ivmelenip ivmelenmeyeceği mi?" öyleyse nasıl ivmelensin sabit hızla iniyor.
    ayrıca f=m.a => eğik düzlemde mgsina=m.a , a=sinalfa olacağından buradaki ivme sina'ya bağlı olarak değişir alfa açısı sabit ise değişmez...
    (sorudan anladığım bu açıkçası)

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    sorunuz "sabit hızla inen bir nesnenin ivmelenip ivmelenmeyeceği mi?" öyleyse nasıl ivmelensin sabit hızla iniyor.
    ayrıca f=m.a => eğik düzlemde mgsina=m.a , a=sinalfa olacağından buradaki ivme sina'ya bağlı olarak değişir alfa açısı sabit ise değişmez...
    (sorudan anladığım bu açıkçası)
    teşeküler... soruyu yanlış sordum sanırm.. ivme sıfır olur.. doğru... ek olarak şunu sorabilirmiyım... eğik düzlemden sabit hızla inen bir cisim için düzlemde sürütünme olup olmadığı ?? bunu açıklayacak bir bağıntı yazabirminiz..?? teşekürler.. emeğinize sağlık..

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Öyle bir bağıntı yazılabilir,anladığım kadarıyla.(yatayla x açısı yapsın bu cisim)
    F-Fs=m.a yazacağız.
    Fs:k.mg
    şeklinde yazacaksın.
    F-Fs=ma'dan.tabii yatay açılara dikkat!!!

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Öyle bir bağıntı yazılabilir,anladığım kadarıyla.(yatayla x açısı yapsın bu cisim)
    F-Fs=m.a yazacağız.
    Fs:k.mg
    şeklinde yazacaksın.
    F-Fs=ma'dan.tabii yatay açılara dikkat!!!
    evet doğru bağıntı.. bu ama benim soruma tam yanıt olmadı..Sorumu daha açık sorayım müsadenizle.. Şimdii elimizde bir eğik düzlem var ve bu düzlemin sürütünmelimi yoksa sürtünmesizmi olduğunu bilmiyorum.. bildiğim tek şey... burdan inen cisimin sabit hızla harekt ettiği..
    şimdi bu örnek olay için eğik düzlem için ne söylenebilr...neden ?? teşekürler..

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı lazbiyolog'den alıntı Mesajı göster
    evet doğru bağıntı.. bu ama benim soruma tam yanıt olmadı..Sorumu daha açık sorayım müsadenizle.. Şimdii elimizde bir eğik düzlem var ve bu düzlemin sürütünmelimi yoksa sürtünmesizmi olduğunu bilmiyorum.. bildiğim tek şey... burdan inen cisimin sabit hızla harekt ettiği..
    şimdi bu örnek olay için eğik düzlem için ne söylenebilr...neden ?? teşekürler..
    He şimdi oldu.

Burada bakmamız gereken şey üzerine etkiyen net kuvvet.
    Diyelim ki siz bir cismi eğik düzlemin üzerine koydunuz ve sürtünme sıfır bu cisme her an bir F kuvveti etkiyecektir bittabi. F=m.a kuralına göre Fnet>0 olmak üzere (ki bu durumda var) her an cisim ivme ile hareket edecektir.

F=Fs=Fnet=0 olduğu duruma bir bakalım. Fnet=m.a Fnet=0 ise , 0=m.a(m>0 olmak üzere) a=0 olacak.Cisim ivmesiz bir şekilde (sabit hızla ilerler veya ilk kuvvet yok ise durur.)

Fs>F olduğu duruma Fnet<0 olduğu duruma bakalım.(Büyüklük olarak |Fnet|>0 tabii ki ama ben yönü katıp da yazayım.)

-∞=m.a , burada m sabit bir sayı olmak üzere, a sayısı da negatif olacaktır yani cisim ya duracaktır ya da yavaşlayarak ilerleyecektir...

Yeterince açıklayıcı oldu sanırım zira üç durumu da inceledim.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    He şimdi oldu.

Burada bakmamız gereken şey üzerine etkiyen net kuvvet.
    Diyelim ki siz bir cismi eğik düzlemin üzerine koydunuz ve sürtünme sıfır bu cisme her an bir F kuvveti etkiyecektir bittabi. F=m.a kuralına göre Fnet>0 olmak üzere (ki bu durumda var) her an cisim ivme ile hareket edecektir.

F=Fs=Fnet=0 olduğu duruma bir bakalım. Fnet=m.a Fnet=0 ise , 0=m.a(m>0 olmak üzere) a=0 olacak.Cisim ivmesiz bir şekilde (sabit hızla ilerler veya ilk kuvvet yok ise durur.)

Fs>F olduğu duruma Fnet<0 olduğu duruma bakalım.(Büyüklük olarak |Fnet|>0 tabii ki ama ben yönü katıp da yazayım.)

-∞=m.a , burada m sabit bir sayı olmak üzere, a sayısı da negatif olacaktır yani cisim ya duracaktır ya da yavaşlayarak ilerleyecektir...

Yeterince açıklayıcı oldu sanırım zira üç durumu da inceledim.
    Teşekürler.. yeterince açıklayacı oldu.. bu durumda örnek olayımızdaki eğik düzlem için (sürtünmelimi ,sürtünmesiz mi ) kesin olarak sürtünmeli olduğunu..çıkarımsadım.... sanırım yanılmıyorum.. ilginize teşekürler..

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Savaş çok güzel aciklamis eğik düzlemde duran cismin agirliginin eğik yola paralel bileşeni vardır sürtünme olmadikca cisim sbt ivmeli hareket yapar sabit hizla gidiyorsa bu kuvvete eşit bir sürtünme kuvveti vardır ama siz cismi bir eğik düzleme durgun koyarsaniz boyle bir durumla karsilasamazsiniz ilk hizi siz vermelisiniz

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı MKE'den alıntı Mesajı göster
    Savaş çok güzel aciklamis eğik düzlemde duran cismin agirliginin eğik yola paralel bileşeni vardır sürtünme olmadikca cisim sbt ivmeli hareket yapar sabit hizla gidiyorsa bu kuvvete eşit bir sürtünme kuvveti vardır ama siz cismi bir eğik düzleme durgun koyarsaniz boyle bir durumla karsilasamazsiniz ilk hizi siz vermelisiniz
    teşekürler mke arkadaşım.. siizn açıkmanıza göre sürtünmenin olduğu kesindir.. yargısı çıkıyor.. sanırm...

ben sorunun orjinalini sorup tartışmaya farklı bir boyut kazandırmak istiyorum.. soru 1989 basım tümay fizik den alınma ..yazar mehmet bolat..

Eğik düzlemde bulanan bir cisim eğik düzlemi sabit hızla iniyor buna göre cisim hangi kuvvetlerin etkisi altındadır...

a- yanlız yerçekimi
    b-yanlız sürtünme
    c-yerçekimi ve sürtünme
    d-yerçekimi, sürütünme ve zemin tepkisi
    e-yer çekimi sürütünme ve aşağı çeken kuvet..
    *kitaba göre cvp d verilmiş.. ama bana göre soru şaibeli... ne dersiniz.. değerli arkadaşlarının yorumlarını rica edeiyorum..emeği geçenlere teşekürler.. esen kalın..

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    sabit hızla iniyorsa sürtünmenin varlığı kesin zaten soruya göre.
    mgsina-kmgcosa=m.a
    m(gsina-gcosa)=m.a
    a=g(sina-cosa) yazılabilir.
    yer çekimi ivmesinin de altındadır. eh aşağıya çeken ağırlık var ise (yerçekimi kuvveti) o halde ona eşit ve zıt yönlü zemin tepkisinden de söz edilebilir.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!