Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    12. sınıf

2 coğrafya sorusu

1-
    ekvator üzerindeki A noktasında saat 12.00 ve B noktasdındaki saat 16.40 ise A ve B arasındaki uzaklık kaç km cvp 7770
    2-
    türkiyede kış saati uygulamasına geçildiğinde bulunduğum yerde gölge boyunun en kısa olduğu bir anda kolumdaki saat 11.12 yi göstermektedir.buna görwe bulunduğum merkez hangi boylam üzerindedir?cp 33 DM

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    1. a ve B noktaları arasındaki saat farkını bulursak 4 saat 40 dk buda 280 dk yapar. iki meridyen arasında zaman farkı 4 dakikaydı 280:4=70 meridyen mesafe var demektir. aynı zamanda ekvator üzerinde iki meridyen arasındaki uzaklıkta 111 km old göre 70.111=7770 buluruz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Iyyk Coğrafyamı nefret ederim.Bunları hiç anlayamadım ;/

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Bu cografya degil matematik
    Yaptigin islemler matematiksel zevkli tarafida bu meridyen arasinin dk ve uzunlugunu biliyorsan gerisi senin matematik yetenegine kalmis.
    Bence cograftanin en zevkli kismi hesaplama sorulari. ezberlenecek konularndansa bu daha iyi

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Bu cografya degil matematik
    Yaptigin islemler matematiksel zevkli tarafida bu meridyen arasinin dk ve uzunlugunu biliyorsan gerisi senin matematik yetenegine kalmis.
    Bence cograftanin en zevkli kismi hesaplama sorulari. ezberlenecek konularndansa bu daha iyi

İşte bunu bilmiyorum Coğrafyada haboyna uyuyorum sadece

Duygu matematik dediğinde toplama çıkartma

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Matematik sadece toplama ve çıkarma değildir. Mantık kurmakta matematikle alakalıdır Toplama cıkarma olayindan çok mantik kurmak işe yariyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Bak canm gölge boyunun en kısa oldu ğu anda ya ni saat 12 de senin saatin 11.12 yi gösteriyor imiş yani bulunduğun yerle 45. Merzidyen arasında 48 dakika zaman frakı varmış ve senin bulunduğun yer yani 45. Meridyende güneş daha önce tepe noktasına ulaşıyormuş 45. Meridyen dedim çünkü türkiyede kış saati uygulaması demek 45. Meridyenin saatinin ortak saat olarak kullanılması demek 45. Meridyende saat 12.00 iken bizim bahsettiğmz yerde saaat 11.12 ise bulunduğumuz yer 45. Meridyenden daha batıda yani ekvatora daha yakın demektir
    burdan sonra 48 dakika fark demek her bir meridyen arasının 4 dakika olduğnu düşünürsek 48:4 den 12 meridyen demek
    demiştik ki bulunduğumuz meridyen 45. Meridyenden daha batıda o zaman 45. Meridyenden 12 meridyeni çıkaralım... Cevabımız 33 derece doğu meridyeni . Daha da sadeleştirirsem eğer bu soru bana derki 45. Meridyende saat 12 iken hangi meridyende saat 11.12 dir. Gölge boyunun en kısa olduğu a ve türkiyede kışsaati uygulaması terimlernin sayısal olarak içeriğini bilirsen bu soru sana çerez gelir türkiye de kış saati uygulamasında 45. Meridyenin saati ortak saat yaz saati uygulamasında ise 26. Meridyenin saati ortak saat olarak kullanılır türkiyenin en doğusu ve en batısını baz alırız yani... Gölge boyunun en kısa olduğu zaman sa saat 12.00 dır. 12.00 göneşin en dik açılarla yeryüzüne ulaştığı andır güneş tepe noktasındadır ve buna bağlı olarak da gölge boyu en kısadır bu terim de bize bu saati gösterir ben kafana takılabileceğni düşündğm yerleri açıkladım ama anlayamadğn kafana takılan yer varsa da sorarsın yine... Elimden geldiğince açıklaymaya çalışrm... Tamam

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Matematik sadece toplama ve çıkarma değildir. Mantık kurmakta matematikle alakalıdır Toplama cıkarma olayindan çok mantik kurmak işe yariyor.

Coğrafyayı hiç sevemedim ama ya.Yine şöyle işlem olunca kolay oluyor ama enlem ne de onu bile bilmem.Yine biraz yapıyordum da sınavlar için şimdi hiç hatırlamıyorm bile

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    Bak canm gölge boyunun en kısa oldu ğu anda ya ni saat 12 de senin saatin 11.12 yi gösteriyor imiş yani bulunduğun yerle 45. Merzidyen arasında 48 dakika zaman frakı varmış ve senin bulunduğun yer yani 45. Meridyende güneş daha önce tepe noktasına ulaşıyormuş 45. Meridyen dedim çünkü türkiyede kış saati uygulaması demek 45. Meridyenin saatinin ortak saat olarak kullanılması demek 45. Meridyende saat 12.00 iken bizim bahsettiğmz yerde saaat 11.12 ise bulunduğumuz yer 45. Meridyenden daha batıda yani ekvatora daha yakın demektir
    burdan sonra 48 dakika fark demek her bir meridyen arasının 4 dakika olduğnu düşünürsek 48:4 den 12 meridyen demek
    demiştik ki bulunduğumuz meridyen 45. Meridyenden daha batıda o zaman 45. Meridyenden 12 meridyeni çıkaralım... Cevabımız 33 derece doğu meridyeni . Daha da sadeleştirirsem eğer bu soru bana derki 45. Meridyende saat 12 iken hangi meridyende saat 11.12 dir. Gölge boyunun en kısa olduğu a ve türkiyede kışsaati uygulaması terimlernin sayısal olarak içeriğini bilirsen bu soru sana çerez gelir türkiye de kış saati uygulamasında 45. Meridyenin saati ortak saat yaz saati uygulamasında ise 26. Meridyenin saati ortak saat olarak kullanılır türkiyenin en doğusu ve en batısını baz alırız yani... Gölge boyunun en kısa olduğu zaman sa saat 12.00 dır. 12.00 göneşin en dik açılarla yeryüzüne ulaştığı andır güneş tepe noktasındadır ve buna bağlı olarak da gölge boyu en kısadır bu terim de bize bu saati gösterir ben kafana takılabileceğni düşündğm yerleri açıkladım ama anlayamadğn kafana takılan yer varsa da sorarsın yine... Elimden geldiğince açıklaymaya çalışrm... Tamam

saol bunları bilmiodum teşekkür ederim

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    Çoğrafyadan bende nefret ederim.d aynen ama uyumuyom yoksa sozlu vermıyolar.d ama yınede 4 getırmıstım 9da 2.donem ezber ısı ya ezber yaptınmı ıs bıtıyo.Duygu hesaplama dıyosunda ordada ezber var 4dk sure falan mesafe karısık ısler.d
    Suan derstete anlamadım bıse bı ara okucamda matı falan hallletmeye calsıoym.d ilk konulardan.
    Ama savas haklı bence coğrafyayı koyuyolar bos bos ısler onun yerıne 1-2 saat mat eklesınler ne bılıyom fızık eklesınler sayısal adı ustunde.d

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!