Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    fazla üzerinde durmamak lazım kitap belki başka bişey düşünerek bir çözüm yapmıştır belki de yanlış yapmıştır, onlar da insan sonuçta.
    Bir şekilde doğru yada yanlış olduğundan emin olmak zorundayım.Ya sınavda benzeri bir soru çıkarsa ve yapamazsam 3 puanım gitti demektir ki bu da benim 2008 de mühendisliği kaçırmış olduğum puandı

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı gyarat'den alıntı Mesajı göster
    Bir şekilde doğru yada yanlış olduğundan emin olmak zorundayım.Ya sınavda benzeri bir soru çıkarsa ve yapamazsam 3 puanım gitti demektir ki bu da benim 2008 de mühendisliği kaçırmış olduğum puandı
    işte sorun da burda soruların üzerinde takılmak için tek bir sebebin olabilir o da sınavı kazanmak değil derece yapmaktır. amacın ilk 10 a girmekse eyvallah ama amacın bir üniversitenin mühendislik bölümünü kazanmaksa soruların birebir üzerinde takılmamanda fayda var, soruların mantığını kavraman yeterli. bu soru da üzerinde durulacak seviyede bir soru değil yani çözüm yolu nedir öğrenirsin ki bunu öğrenmene bile gerek yoktur zaten bu sorunun çözümünü ortaokuldan biliyor olman gerekir. sorma tabi ki demiyorum ama ya çıkarsa diye üzerinde durduğuna büyük resmi kaçırırsın.

şöyle düşün 1000x1000 lik bir tahta var ve hepsi beyazla boyanmış ama bazıları siyah ve bu siyahlar istenmeyen kareler diyelim ki karelerden %40 ı siyah yani 400.000 siyah kare var. her satırın ve sütunun sonunda da kaç tane siyah kare vrsa sayısı yazılmış. amacımız bu 1000x1000 lik tahtayı beyazlaştırmaksa yani hataları düzeltmekse önce birşeye karar vermeliyiz. biz işimizi bitirdiğimizde ne civarda bir siyah kare geride bıraksak işimizi görebilir? mesela 400.000 kareden geriye 50.000 civarı hatalı kare (%5 si) bıraksak amacımıza ulaşabiliyor muyuz? senin durmunu değerlendirdiğimizde bence amacımıza %5 hatayla ulaşabiliriz , öyleyse her kareye gidip tek tek acaba bu kare siyah mı diye bakmanın anlamı yoktur ve bu oldukça verimsiz bir yöntemdir ve çok büyk ihtimalle elde edebilecein genel başarıdan daha düşük bir başarıyla işlemi tamamlamanla noktalanır çünkü insanın zamanı, çalışma azmi, kapasitesi , vs vs gibi şeyler sınırsız değildir.
    bütün bunları değerlendirdiğimizde şöyle bir yöntem çok daha efektif bir netice verecektir. 400.000 tane hatalı kare olduğuna göre ve biz 50.000 hatayla da işimizi görebildiğimize göre bir değer seçeriz mesela 200 ve yanında 200 den büyük sayı olan satırlara yoğunlaşırız . sadece oradaki hataları düzeltiriz sonuçta elde ettiğimiz resim mükemmel lmayacaktır ama mükemmel olmasını da istemiyoruz zaten sınavda birinci olmasak da oluyor amacımız tişört giyip tvye çıkmaksa orası ayrı tabi

yani hedeflerini belirleyip bu hedeflerin içinde hata yapmaya da rzı olacaksın, hedeflerinle uyumsuz bir hata kabul politikası izlersen sonuçta varabileceğinden daha kötü bir noktya varırsın, bırak bazı soruların da yanlış olsun bazı soruların da çözümlerini öğrenmeyiver, tek bir sorunun hele bir test sorusunun üzerinde bu kadar takılmaya değmez, bunları sınavda sayısal ve sözel bölümde hasbelkader başarılı olmuş biri olarak söylüyorum. tek tek sorulara takılırsan hep zararlı çıkarsın.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Haklısın ama bilemiyorum.Soru kaçırmak istemiyorum.Takıntı olayına gelince sanırım biraz takıntılıyım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı gyarat'den alıntı Mesajı göster
    Haklısın ama bilemiyorum.Soru kaçırmak istemiyorum.Takıntı olayına gelince sanırım biraz takıntılıyım
    bak bunu sınavda yaptığını düşün mesela başladın sınava 1,2,3,4, çözdün sıra 5 e geldi. takıldın ve cevap çıkmıyor, naapmalısın? şu an yaptığını düşünürsek sınav sonuna kadar o soruyu çözmeye uğraşmaktan bahsediyor olursun ki bunu yapmıycağını sen de biliyorsun, atlar geçersin bir noktadan sonra.

hatta ben sana daha efektif bir yol söyleyeyim , her soruya bir süre verirsin msela bu benim için soruyu okudaktan sonra 5 saniyedir. eğer çözüme başlamamışsam pas ilerde bir sürü soru beni bekliyor daha bunun coğrafyası var , biyolojisi var.
    pas geçtiğim sorulara ikinci turda bakarsın. yani sınavın 5. sorusunu çözdün diye kimse sana madalya takmaz , 5. soruyla 19. soru çok ufak bazı hesap farkları hariç aynı puandadır. 5. soruyu çözeceksin diye 19. , 20. , 21. soruları neden tehlikeye atıyosun? tamam şu çok ünlü bir sözdür "sen nehir kenarında yeterince uzun zaman beklersen düşmanlarının cesetleri yüzerek sana gelir" Sun Tzu.
    bunu sabırlı olunması için söylemiştir ama hayatta bazı şeyler böyle değildir. eğer sınavın süresi sınırsız olsaydı , yeterince zamn bekleyebilcek konumda olsaydık sıfır çekenlerin bile full yaptığını görürdük , durum böyle değil. amaç makul seviyede doğru oranını makul zamanda yakalayabilmek. kaynaklarını en iyi kullanan her zaman daha öndedir. sen 20 sorudan 19 net yapabildiğin bir konuya o 1 yanlışı da yapmamalıyım diye gereğinden fazla zaman ayırdığında 20 sorudan 15 net yaptığın başka bir konuya ayırman gereken zamandan ayırıyosundur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    I. ve II. bölmeler , havuzun 1/4 üdür. III. bölme havuzun yarısıdır. III ve I , birlikte havuzun 3/4 üdür. Aynı şekilde II ve III de havuzun 3/4 üdür.

Boşaltan musluklar, havuzun 3/4 ünü 18 saatte boşaltıyorlarsa 1/4 ünü 6 saatte, yarısını, 12 saatte boşaltırlar.
    Dolduran musluk, tamamını 8 saatte dolduruyorsa, 1/4 ünü, 2 saatte, yarısını 4 saatte doldurur.

Önce I. bölme dolacak. 1/ formülünden I. bölmenin 3 saatte dolacağını buluyoruz.
    Sonra II. bölme.
    Yine II.bölmenin de 3 saatte dolacağını buluyoruz.

Sonra III. bölme. Burada zannedersem yaptığın hata şu.
    Boşaltan musluklar tek başına burayı 12 saatte boşaltıyorlar ama ikisi birlikte 6 saatte boşaltırlar.
    Üç musluğu birlikte düşündüğümüzde 1/ formülünden burasının 12 saatte dolacağını buluyoruz.

Toplam 18 saat.
    Önce II. nin dolmasıyla, önce III. nün dolması sonucu değiştirmiyor ama, mantık olarak önce II. nin dolması gerekir. Oraları düzelttim. Çözümde başka hatalı bir yer var mı?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    ...
    Sonra II. bölme.
    Yine II.bölmenin de 3 saatte dolacağını buluyoruz.

...
    II. bölme 6 saate dolar hocam , II. bölmeyi hem 2 hem de 3 numaralı musluk boşaltır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    II. bölme 6 saate dolar hocam , II. bölmeyi hem 2 hem de 3 numaralı musluk boşaltır.
    Dikkatinizden kaçtı galiba, 2. musluk, II. bölmeyi görmüyor ki, arada cam var. II. bölme denilen yer, cam bölmenin sağ tarafı değil mi? Ayrıca soruda, II. musluğun, sadece I. ve III. bölmeyi; III. musluğun ise , sadece II. ve III. bölmeyi boşaltabildiği verilmiş.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam benim dikkatimden kaçmadı siz gözden kaçırıyorsunuz bence
    işlemi adım adım gözünüzde canlandırmayı denerseniz 2. musluğun II. bölme dolarken de boşaltım yapmaya devam ettiğini görebilirsniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Haklısınız, o tarafını düşünmedim. Toplam 21 saatte doluyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam sizin ya da benim bunu düşünmememiz ya da gözden kaçırmamız doğal ama soruyu yazan kişi bunu nasıl gözden kaçırabiliyor?
    birisiyle oyun oynuyoruz birşeyi saklayacak ve biz bulacağız, hadi biz bulamadık o kendi sakladığını bulamıyor.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!