Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Karışık

Soru 1) Dört basamaklı 7xxy sayısının 6 ile bölümünden kalan 1'dir. Buna göre x+y toplamının en büyük değeri kaçtır? (cvp:18 ben ısrarla 17 buluyorum

Soru 2) Bir asker 4 gün arayla nöbet tutmaktadır. Bu asker ilk nöbetini salı günü tuttuğuna göre, 19.nöbetini hagi gün tutar? (cvp:Pazartesi)

Soru 3) Reel sayılarda * işlemi,

şeklinde tanımlanıyor. Buna göre 2 *3 işleminin sonucu kaçtır ? (cvp:5/11) ( * sembolu aslında küçük kare ama klavyede bulamadım)

Teşekkürler....

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    7xxy sayısının 6 ile bölümünden kalan 1 ise, 2 ile de, 3 ile de bölümünden kalan 1 olur. önce 2 ile bölümünden 1 kalmasına bakalım.

7xx1, 7xx3, 7xx5, 7xx7, 7xx9 olur.

3 ile de bölümden kalan 1 idi. 7xx9 dan sanırım en büyük değer yakalanır. x=9 ve y=9 için toplamları 18 olur.
    Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    2.)4 günde bir nöbet tutan bu asker, ilk nöbetini tutmuş ve geriye 18 nöbet kalmış.

18x4=72 gün olur. mod 7 ye göre, 72 gün 2 ye denk gelir. salıdan itibaren 2 gün sayarsak, perşembe olur. ????
    Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Teşekkürler Matplus cevaplar...

İkinci sorunun çözümü için (mod konusunu bilmiyorum) başka bir yol bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Yoksa da böyle bir yol mecbur bu konuya da bakacağız

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    ?????

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    o soru modla çözülür.
    Bunu çözseniz bile , başka versiyonları için mod şarttır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    3)

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları