Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖF Öğrencisi

Analatik geometri

1.SORU

y=2x-3 doğrusunun A(2,1) noktasına en yakın olan noktası B olduğuna göre , B nin koordinatlar toplamı kaçtır? (Cevap-3)

2.SORU

Orijininden geçen ve 3x-2y-1=0 doğrusuna paralel olan doğrunun denklemi hangisidir?(Cevap-y=3x/2)

3.SORU

A(5,3) noktasının B(-1,2) noktasına göre simetriğimx-2y+16=0 doğrusu üzerinde olduğuna göre , m kaçtır?(Cevap-2)

4.SORU

A(-1,5) ve B(3,1) noktalarına eşit uzaklıkta bulunan nokta C(3,b) noktası olduğuna göre , b kaçtır? (Cevap-5)

5.SORU

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf

ilk sorunun çözümü buyur arkadaşım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    1. soruda, kafama takılan bir nokta oldu. Nokta doğruyu sağladığından, noktanın doğru üzerinde olması gerekmiyor mu ?

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    doğruya en yakın nokta ona inilen dikmedir dedim ve doğrunun eğimini bulup eğimler çarpımını -1 e eşitledim daha sonra eğimi ve noktası bilien doğru denklemini yazıp ortak çözüm yaptım yani o noktaların kesim noktası olduğundan

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    C-2)

Orijininden geçen ve 3x-2y-1=0 doğrusuna paralel olan doğrunun denklemi hangisidir?(Cevap-y=3x/2)

3x-2y-1=0 doğrusuna parelel doğruların eğimleri birbirine eşittir. Bu doğruya parelel olan birçok doğru olabilir. Bu doğrunun eğimi 3/2 olduğundan şıklardan eğimi -2/3 olan doğruyu aramak yeterli olacaktır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı C.arf'den alıntı Mesajı göster
    doğruya en yakın nokta ona inilen dikmedir dedim ve doğrunun eğimini bulup eğimler çarpımını -1 e eşitledim daha sonra eğimi ve noktası bilien doğru denklemini yazıp ortak çözüm yaptım yani o noktaların kesim noktası olduğundan
    Tamam da benim sorumun cevabı bu değil.. Nokta doğrunun üzerinde olmalı bence.

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf

simetri alınırken orta nokta hesaplaması yapılır x1+x2/2 şeklinde orta burdan b nin altındaki noktanın kordinatları bulunur ve doğrun denkleminde yerine yazılır

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    C-5)

C(0,-4) ise D(3,-4) olur.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!