Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

içinden çıkamadığım 4 problem :(

1) Bir traktörün arka tekerleğinin yarıçapı, küçük tekerleğin yarıçapının 4 katıdır. 72m lik bir mesafede tekerleklerin toplam devir sayıları 20 ise büyük tekerleğin çevresi kaç m dir?
    cvp= 54 ama ben 27 buluyorum

2) Ercan bir işin 2/9 unu bitirdikten sonra 16 gün daha çalıştığında işin 2/3 ünü bitirdiğine göre Ercan bu işin tamamını bitrmek için kaç gün daha çalışmalıdır?
    cvp=36
    ben şöyle buldum işe 27x . Dedim bu işin 2/9 unu bitirince kalan 21x olur. Sonra buradan 16 gün daha çalışınca işin 2/3 ünü bitirmiş yani en son kalan iş 27x- 27x.2/3= 9x olur. Burada 16 gün çalıştığı sürede 21x-9x=12x i bitirmiştir.
    12x i 16 günde bitirdiyse kalan
    9x i de 12 günde bitirir dedim ama sonuç doğru çıkmadı

3) Bir kısmı çöp dolu olan konteynırın içerisine eşit hacimli 12 kova çöp döküldüğünde konteynırın 3/5 i kadar çöp dışarı taşıyor. konteynırdan eşit hacimli 8 kova çöp alınırsa konteynırın 3/5 i boş kalıyor. Buna göre başlangıçta konteynırda bulunan çöp konteynırın kaçta kaçını doldurmaktadır?
    cvp= 22/25
    konteynırın tamamına 5V dedim.
    dolu kısma da "a" dedim. buradan
    ilk durum a + 12k = 8V
    ikinci durum a - 8k = 2V buradan a= 22V/5 buldum yine yanlış oldu nerde hata yaptım aacaba

4) Bir yüzüvü dalgaya karşı dakikada 12metre, dalga yönünde 20metre yüzebilmektedir. Bu yüzücü 24 dk suda kaldığında kıyıdan en çok kaç metre uzaklaşabilir?
    cvp=180m
    burada dalgaya karşı dakikada aldığı mesafede 12= (Vdalga-Vyüzücü).1
    dalga yönünde dakikada aldıgı mesafe 20= (Vd+Vy).1 Vd=16 Vy= 4 buldum kıyıdan en fazla uzaklaşabilmesi için dalga yönünde yol alır dedim buradan aldığı yolu x= (Vd+Vy).t= 20.24=480 buldum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    1) Bir traktörün arka tekerleğinin yarıçapı, küçük tekerleğin yarıçapının 4 katıdır. 72m lik bir mesafede tekerleklerin toplam devir sayıları 20 ise büyük tekerleğin çevresi kaç m dir?
    cvp= 54 ama ben 27 buluyorum

büyük teker: 4r
    küçük teker r

4r 1 tur atarsa r 4 tur atar.

toplamda 20 tur atılıyorsa 4r yarıcaplı teker 4, r yarıcaplı teker 16 tur atar.

büyük tekerlek 4 tur attığında 72 metre yol alınıyor.

ozaman 4.çevre=72

çevre=18???

nerede hata yaptıgımı çözemedim

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    belki cevap yanlış olabilir bende öyle buldum şimdi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2.
    2/3–2/9=4/9 u 16 gün sürüyorsa tamamı 16.9/4=36 gün sürre ama daha ne kadar çalışmalı demiş 36.1/3=12 olmalı gibi duruyor

3.
    cevabı zaten verildiği gibi bulmuşsunuz
    a=22v/5 ise tüm konteynır 5v=25v/5 olduğuna göre (22/5)/(25/5)=22/25 i doludur

4.
    bu soruyu da yüzücünün tekrar kıyıya dönmesi gerekliymiş gibi düşünün üstüne de akıntının yön değiştirmediğini varsayın

Gattaca diye bi film var izleyeniniz vardır muhakkak birden bu soruyla aklıma geldi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.
    Soruya bakın tam tuzak
    bu soruyu 100 kişiye sorun ancak 5 kişi doğru yapar (şimdi ben de yanlış çözüp kendi tezimi desteklerim )

Toplam 20 devir yapılmışsa ikişer çift teker olduğunu vardığımızda bir arka ve bir ön tekerin 10 tur atmış olduğunu görüyoruz.
    çeneleri oranı 1/4 ise tur sayıları oranı da 4/1 olur, arkalar 2 önler 8 tur atmış
    72/2=36m arka tekerin çevresi olur.
    Bu da pi=3 için 4 katlı bina yüksekliğinde (Allah'tan pi 3 değil)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    1.
    Soruya bakın tam tuzak
    bu soruyu 100 kişiye sorun ancak 5 kişi doğru yapar (şimdi ben de yanlış çözüp kendi tezimi desteklerim )

Toplam 20 devir yapılmışsa ikişer çift teker olduğunu vardığımızda bir arka ve bir ön tekerin 10 tur atmış olduğunu görüyoruz.
    çeneleri oranı 1/4 ise tur sayıları oranı da 4/1 olur, arkalar 2 önler 8 tur atmış
    72/2=36m arka tekerin çevresi olur.
    Bu da pi=3 için 4 katlı bina yüksekliğinde (Allah'tan pi 3 değil)
    doğru ya 4 teker var

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Niye cevabı 54 vermiş o zaman? Basım hatası mı, yoksa soruyu hazırlayan da mı yanlış çözmüş??

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    cevabı 27 bulan arkadaşımız nasıl bulduğunu açıklarsa neden 54 verdiğini bulmuş oluruz ama bana sanki atla ve ön tekerlerin katettiği mesafeleri ayrı ayrı toplayıp 72 ye eşitlemiş gibi geldi, 54 bulan bi çözüm uyduramadım açıkcası.

yalnız her haliyle bomba soru traktörün boyutu bir başlı başına yeter

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bende 36 buldum bayaaa bir işlem yaptıktan sonra 54 çıkmadı bir türlü.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    2 -) Toplam işe 18x dersek. 2/9 unu yaparsa 14x iş kalır.

16 gün daha çalışırsa 2/3 ü kalıcağından, toplam işin 2/3 ü yani 18x.2/3 = 12x iş bitip 6x iş kalıcak demektir.

İlk satırda baktığımızda 14x iş kalmıştı, 2. satırda ise 6x iş kalıcak demiştim.

14x - 6x = 8x iş yapmıştır 16 günde.

yani 4 günde 2x iş yapar. Toplam işimiz 18x'ti. 2x işi 4 günde yaparsa 18x i kaç günde yapar dersek =36 gün.

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!