Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖF Öğrencisi

olasılık

1.SORUBir yüzü mavi , 4 yüzü beyaz , diğer yeşil olan bir zar ard arda 3 kez atılıyor.Sadece ikinci atışta üst yüzün beyaz olma olasılığı kaçtır?

2.SORUBir torbada üzerinde 1 den 15 e kadar sayılar yazılı 15 tane mavi ve 15 beyaz top vardır.Mavi ve beyaz toplardan rastgele birer tane çekildiğinde üzerinde ki sayıların toplamının 10 olması olasılığı kaçtır?

3.SORUİki torbadan birinde 5 yeşil 3 mavi diğerinde 4 yeşil 4 mavi bilye vardır.Rastgele seçilen bir torbadan rastele seçilen bir bilyenin mavi olma olasılığı kaçtır?

4.SORUBir kutuda bulunan 9 şişeden 4 ü boştur.Rastgele alınan 2 şişeden birinin dolu diğerinin boş olma olasılığı kaçtır?

5.SORUİki torbadan birincisinde 3 mavi 5 beyaz ikincisiinde 6 mavi 5 beyaz top vardır.Birinci torbadan bir top çekilip rengine bakılmadan ikinci torbaya atılıyor.Bundan sonra ikinci torbadan bir top çekildiğinde beyaz olma olasılığı nedir?

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    1.Soru:
    1. atışta beyaz olmama olasılığı X 2. atışta beyaz olma olasılığı X 3. atışta beyaz olmama olasılığı diye düşünüyorum ama acaba yanılıyor muyum?

2/6.4/6.2/6=2/27
    (Cevap doğru değilse söylede yorumu kaldırim )

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    2.Soru:
    15.15 farklı toplam söz konusu olur.

2 tane sayının toplamının 10 olcağını söylüyor. Bu sayılar;
    1+9
    2+8
    3+7
    4+6
    5+5
    6+4
    7+3
    8+2
    9+1
    olabilir.

9/15.15=1/25

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    3. Soruda :
    Tüm topları bir aradaymış gibi düşünebiliriz. Yani bir torbadan çektiğimiz varsayarsak 9 yeşil 7 mavi topumuz var torbada.

=7/16

4.Soru:
    4boş 5 dolu şişe var.
    2 tane şişe seçicez.

dolu olma ihtimali 5/9 boş olma ihtimali 4/9.
    ama ilkini seçtiğimizde toplam şişe sayısı bir azalıcak.

o yüzden;
    5/9 X 4/8 =5/18

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    5.İki torbadan birincisinde 3 mavi 5 beyaz ikincisiinde 6 mavi 5 beyaz top vardır.Birinci torbadan bir top çekilip rengine bakılmadan ikinci torbaya atılıyor.Bundan sonra ikinci torbadan bir top çekildiğinde beyaz olma olasılığı nedir?

1.torbadan beyaz seçmiş olayım. Sonra beyaz top seçeyim
    5/8.6/12

1.torbadan mavi seçmiş olayım Aynı şekilde beyaz seçeyim
    3/8.5/12

iki ihtimali toplarsam 45/96 sadeleşirse 15/32

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    .SORU Bir kutuda bulunan 9 şişeden 4 ü boştur.Rastgele alınan 2 şişeden birinin dolu diğerinin boş olma olasılığı kaçtır?

4 Boş 5 dolu 4taneden 1 tane seçtim.5taneden 1tane seçtim. Paydada tüm durumlar.

(4,1) x (5,1) cevap 5/9 çıkıyor.
    ---------
    (9,2)

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı Affan'den alıntı Mesajı göster
    1.Soru:
    1. atışta beyaz olmama olasılığı X 2. atışta beyaz olma olasılığı X 3. atışta beyaz olmama olasılığı diye düşünüyorum ama acaba yanılıyor muyum?

2/6.4/6.2/6=2/27
    (Cevap doğru değilse söylede yorumu kaldırim )

Ben de aynı şekilde düşünüyorum
    Olabilecek ihtimaller
    MBM
    MBY
    YBM
    YBY
    oluyor yeşil ve mavi olması aynı oran olduğu için bu 4ihtimal birbirine eşit.
    Birini 4 ile çarpınca cevabı verir. İlkini düşünelim 1/6.4/6.1/6 .4= 2/27 oluyor cevap.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖF Öğrencisi
    1. doğru saol

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖF Öğrencisi
    cevap 2/25 olacak

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖF Öğrencisi
    affan 3. soru yanlış

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!