Grubu
    Üye
    İş
    Veli

Ünlem Havuz sorusu

Soru aslında şekilli ama ben anlatmaya çalışıcam.Bir havuzun tabanında boşaltan C musluğu, C musluğu ile özdeş ve C musluğundan h yükseklikte (boşaltan) B musluğu ve B musluğundan 3h yükseklikte de (havuzun en üstünde) havuzun tamamını dolduran A musluğu var...A musluğu C musluğunun 3 katı kadar su akıtmaktadır.Bütün musluklar aynı anda açıldıktan 21 saat sonra havuz tamamen doluyor. Buna göre C musluğu bir havuzu tek başına kaç saatte boşaltır ? Şıklar : 8-12-16-20-24 Cevap:24 müş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Geçen gün sorduğunuz havuz problemlerinin 5 tanesini istediğiniz halde biz 9 tanesini çözdük, ama sizden herhangi bir yorum alamadık. Cevaplar doğru, şurayı anlamadım, anladım, teşekkür ederim gibi yorumlar yaparsanız sorularınızla daha iyi ilgilenebiliriz.

Bunlardan (Şekilli Havuz Problemleri) bahsediyorum...

Grubu
    Üye
    İş
    Veli
    Çok haklısınız gökberk.Nezaketsiz davrandım.Özür dilerim.Ben bu sorulara kafayı o kadar taktım ki, bir türlü şu üniteyi geçemedim.Dünki sorularınız 1/3 olan hariç diğerleri doğruydu.2/3 olacaktı.Ama ben uzun bir süre kafayı yordum ve anladım.Uzun bir süreden sonra derslere dönen birisi olarak yardımlarınız benim için çok değerli.Tekrar kusuruma bakmayın diyor, kolaylıklar diliyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    A= 1 saatte 3h
    B= 1 saatte h
    C= 1 saatte h

Alttaki h kadar bölmeye A ve C birlikte etki edecek, 1 saatte 2h kadar doldururlar birlikte. Demek ki yarım saatte h kadar doldururlar. 0,5
    Üstteki 3h kadar bölmeyi A,B,C birlikte etki edecek, 1 saatte h kadar doldurur üçü. Demek ki 3 saatte dolduracaklar. 3

Toplam 3,5 etti. 21 saat verilmiş. 21/3,5=6=h ın boşaltım süresi

C musluğu 6 saatte bir h boşaltırsa, 4h kadarı 24 saatte boşaltır

Grubu
    Üye
    İş
    Veli
    Cevabınızı anlamaya çalışıyorum.Benim düşündüğümden farklı tabii ki.Ben x li değerler verip bölüm bölüm hesaplamaya çalıştım.Mesela C 4x ise A 12x gibi, aynı şekilde B de 4x demiştim.A ilk bölümü ( h lık kısmı) 3x doldurur , C ilk bölümü x boşaltır.İkinci bölümde (3h lık kısımda) A 9x doldurur, C 3x boşaltırş aynı şekilde B de 4x boşaltır gibi düşündüm.Ama bir sonuca ulaşamadım.Neyse uzatmayayım.İlginize tşk ederim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Hatanız şu kısımda sanırım, A 3h lık kısımda neden 9x doldursun ki? Saat hesabı yapıyoruz. Bir saatte yine 3x dolduracaktır. Ancak doldurması 3 saat sürecektir çünkü B ve C de 2x boşaltacak.

Grubu
    Üye
    İş
    Veli
    Şu an tam anlayamıyorum malum saat geç oldu.(Sabah erkenden kalkıp çocuklarımı okula göndermem lazım.)Sabah ola hayrola diyelim.Çok tşk tekrar.Hayırlı geceler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Bişey değil, iyi geceler

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!