Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

üzgün İşçi problemleri (lütfen acill )

1-)Bora ile alper birlikte bir işi 16 günde yapmaktadır.bu işte bora 3 gün alper 2 gün çalışırsa işin 1/6 sı bitiyor.bora bu işin tamamını tek basına kaç günde bitirir?
    Cevap:24

2-) bir işi 2usta ile 3 çırak birlikte 10 günde,aynı işi 3 usta ile 6 çırak birlikte 6 günde yaptıklarına göre bu işi bir usta kaç günde yapar?
    Cevap:30

Not:bu konuda sadece bu iki soru tarzını çözemiyorum çözen arkadas mantığınıda anlatırsa çok sevinirim.bir türlü mantığıma dığdıramıyorum şu mk sorularını xs

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    işçi,havuz vb. problemlerininde rol oynayan kişiler/musluklar olaya pozitif nmi, negatifmi etki yapar onu incelemek lazım.
    kısaca musluk havuzu boşlatıyorsa veya işçi duvarı yıkıyorsa - olacak.

eğer hikayede rol oynayanlar birlikde daha kısa sürede bitiriyorsa ters orantı vardır.

örnekler:
    A işçisi tek başına bir duvarı A günde B işçisi tek başına bir duvarı B günde bitiyorsa birlikde X günde bitirirler.
    1/x=1/A+1/B

A musluğu tek başına bir havuzu A saatte dolduruyor B musluğu tek başına bir havuzu B saatte boşaltıyor birlikde X saatte bitirirler.
    1/x=1/A-1/B

1-)Bora ile alper birlikte bir işi X günde yapmaktadır.bu işte bora Y gün alper Z gün çalışırsa işin 1/T sı bitiyor.bora bu işin tamamını tek basına kaç günde bitirir?

bora B alper A olsun.

1/X*(1/T)=1/B*(Y/X)+1/A*(Z/X)

2-) bir işi 2usta ile 3 çırak birlikte 10 günde,aynı işi 3 usta ile 6 çırak birlikte 6 günde yaptıklarına göre bu işi bir usta kaç günde yapar?
    Cevap:30
    1 usta=U 1 çırak=Ç olsun.
    1/10=2/U+3/Ç
    1/6=3/U+6/Ç

U ve Ç denklemlerden bulunur.

1/X=1/U+1/Ç
    X hesaplanır.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Muhittin bey lütfen konu başlığında acil yazmanıza gerek yok. kısacası acil yazınca "Demek acil ozaman hemen çözeyim." gibi bi durum olasılığı çok düşük. Üyelerimiz zaten uygun bi zamanda sorunuzla ilgileneceklerdir.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı 3.141592653589'den alıntı Mesajı göster
    Muhittin bey lütfen konu başlığında acil yazmanıza gerek yok. kısacası acil yazınca "Demek acil ozaman hemen çözeyim." gibi bi durum olasılığı çok düşük. Üyelerimiz zaten uygun bi zamanda sorunuzla ilgileneceklerdir.
    Yanılıyorsun şahsen ben birisi başlıga acil yazdıgı zaman iki elim kanda da olsa geliyorum ve o soruyu çözüyorum :P
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    https://www.matematiktutkusu.com/for...erekenler.html (Forum Kullanım Şekli ve Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Saydın Admin'in yazısıdır: "* Konu başlığı konu ile ilgisi olmayan kullanıcıları bile kendine çekecek şekilde olmamalı. Örnek: ( Bak bi !, Arkadaşlar bakın. Offfff. Heeeeyy. Aloooo. Yaaaa. Yardım! V.b )"

şahsımın notudur: amacım tartışma değil forum kuralarına dilim döndükçe hatırlatmaya çalışmak.
    Forumumuza yeni katılan üyeler çevrimiçi olan üyelerimizin az olduğu bir zaman aralığında "lütfen acil hemen" yazıyorlar sonrada sabırsızca ardından "çözen yok mu" yazıyorlar.
    İ∫MİM İMZADIR.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!