Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Esen YGS Coğrafya

Bu sefer biraz aceleyle aldığım ve pişman olduğum kitap olan esen ygs coğrafya konu anlatımlı kitabı inceleyeceğim. Bu kitabı tek kelime ile özetlemek gerekirse "berbat".
    Kitap daha ilk üniteden kötü olduğunu gösterdi. Kötü yanları neler sıralayayım.
    *Konu içinde sorduğu soru ile anlattığı konu uyumsuz. Yani soru, bir sonraki konunun sorusu olmasına gerekirken öne alınmış.
    *Sorularının içinde anlatmadığı konularda soru soruyor. Bu 1-2 tane ile sınırlı değil. Sorduğu soruyu çözmek için bazen kitaptaki bilgi yetersiz kalıyor.
    *Aşırı uzun ve saçma anlatımı var. Durmadan lafı geveliyor. Normalde ygs kitapları özet şeklinde veya anlatımlar kısa ama anlaşılır olur. 10-20 satırlık bir konu anlatımda 1-2 satır konuyu anlatıyor. Diğerleri ise örnek ve uzatmalar var.
    *Okul kitabı gibi okuma bölümleri var. İyi bir şey gibi duruyor ama değil. Haritalar konusunda "geçmişte harita" diye bir okuma metni var. Kitap ygs kitabı değil okula yardımcı kitap gibi.
    *Gereksiz resim var. Haritalarla ilgili bir çok resim konulmuş ama izohips'ler hakkında o kadar fazla resim yok. Resimin ne önemi var derseniz en azından izohips için; hangi şeklin sırt hangisinin uçurum olduğunu yazıyla anlatmış. Bunlar normalde yazıyle değil resim ile anlatılması gerekir.
    *Gereksiz konular. Sınavca çıkmayacağı belli olan konular var. Mesela "Uzaktan algılama" diye konusu var. Nasıl diye okudum. Uyduların coğrafyada kullanımını anlattım. Bu konu belli çıkmayacak. Coğrafyada bundan daha önemli konular var.

İşin özü kitap kötü. Yarın tekrar kitap almaya gideceğim.
    Kara karı, kuru karı, keçi eti, durgun at
    mazarratü'l mazarratü'l mazarratü'l mazarrat
    Beyaz karı, şişman karı, kuzu eti, yürük at
    fâidâtü'l fâidâtü'l fâidâdü'l fâidât.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Ben coğrafya için fdd aldım çok hoşuma gitti bana coğrafya öğretti
    Бзур лъашэмэ дамэк1эщ, ц1ыхур лъашэмэ акъылк1эщ.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!