Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    AÖF Öğrencisi

NEDEN , güzel sorular

*NEDEN her gördüğümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalışırız?
    Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?

*NEDEN sınavlarda ''4 yanlış bir doğruyu ***ürür'' şeklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlarda; ''4 doğru bil, bir doğru da bizden '' şeklinde bir uygulama yapıp zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez ?

*NEDEN insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğer?
    Yağmura duyulan saygıdan mıdır yoksa ondan tırstığımız için midir?

*NEDEN dükkanı kapatıp giden esnaf ,kapıya ''10 dakika sonra dönecem''yazar , ne zaman gittiğini nasıl anlarız

*Cumartesi ve Pazartesi'nin NEDEN kendi adları yoktur

*NEDEN bazı kızlarımız şirin bir hayvancağız gördüklerinde ''inanmıyorum!'' derler
    İnanılmayacak olan nedir?

*Televizyona çıkan insanlar NEDEN kendilerini Türkiye'deki bütün ,insanların izlediğini sanırlar?
    Örneğin:şu anda 70 milyon kişi bizi izliyor....

*NEDEN öğrenciler ilköğretimin beşinci sınıfına kadar öğretmene ''öğretmenim'' diye seslenirken altıncı sınıfta birden ''hocam'' diye seslenmeye başlarlar?
    BİR MUM DİĞER BİR MUMU TUTUŞTURMAKLA IŞIĞINDAN BİR ŞEY KAYBETMEZ ((MEVLANA))

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Neden öğrenciler 5 alınca "Ben aldım"; 1 alınca da " Öğretmen verdi." der.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    haritada Türkiye'yi bulmaya çalışmak, 4 yanlışın 1 doğruyu g.ötürmesi için mantıklı açıklamalar yapılabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    AÖF Öğrencisi
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    haritada Türkiye'yi bulmaya çalışmak, 4 yanlışın 1 doğruyu g.ötürmesi için mantıklı açıklamalar yapılabilir.
    4 yanlışın bir doğruyu g.türmesi için eğitimcilerin mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır yoksa gerçektan öğrencilere verilen bir ceza değildir herhalde ama her gördüğümüz haritada neden Türkiye'yi bulmaya çalışırız bununla ilgili açıklamanızı bekliyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    AÖF Öğrencisi
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Neden öğrenciler 5 alınca "Ben aldım"; 1 alınca da " Öğretmen verdi." der.
    Size bunu söyleye öğrenciniz oldumu hocam

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı safya47'den alıntı Mesajı göster
    4 yanlışın bir doğruyu g.türmesi için eğitimcilerin mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır yoksa gerçektan öğrencilere verilen bir ceza değildir herhalde ama her gördüğümüz haritada neden Türkiye'yi bulmaya çalışırız bununla ilgili açıklamanızı bekliyorum
    4 yanlışın 1 doğruyu silmesi çok basit bir kurala dayanıyor, sıfır kazançlı geri ödeme (zero payoff)
    yani bir kumar oynandığında siz ortaya pozitif kazanç koyarsanız kumara teşvik edersinşiz , negatif kazanç koyarsanız da insanları kaçırırsınız. adil ve mantıklı olan sıfır kazanç koymaktır. 5 yüzü olan bir zar düşün ve sınavı yapan sen 1-2-3-4 attığında ortadaki parayı aldığını seninse 5 attığında ortadaki parayı aldığını düşün. bu durumda o senden 4 kat fazla para ortaya koymalıdır ki adil bir kumar olsun. bu yüzden 5 seçenekten bir tanesinin doğru olduğu bir sınavda 4 yanlışın 1 doğruyu g.ötürmesi tek doğru yoldur.

Türkiye'yi bulma meselesiyse tamamen insan psikolojisiyle alakalı bunu sadece Türkler yapmaz. haritada önceden Almanya'yı görmüş bir Alman da çok büyük ihtimalle aynı davranışı sergiler. ünlü bir laf vardır hani elinde alet olarak sadece çekici olan herşeyi çivi gibi görür diye. bu da ona benzer bir mantık. insan her zaman bildiği ve tanıdığı şeylere yönelir. soru çözerken sen de benzerini yapmıyor musun? bir soruyu zihninde önceden gördüğün başka sorularla eşleştirmeye çalışmıyo musun? standart bir beyin işleyişi zaten bunu gerektirir tersi anormal olan , ne zaman bir Türk çıkıp Kongo'yu bulmaya çalışırsa ondan kork

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    *NEDEN insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğer?Yağmura duyulan saygıdan mıdır yoksa ondan tırstığımız için midir?
    refleks
    kolu 1 metre olan bir insanın senden 1m10cm uzakta durduğunu düşün ve bunu bildiğini düşün. tam yüzüne doğru bir yumruk atsa ondan kaçmamak için kndini baya bi zorlamana gerekecektir

*NEDEN dükkanı kapatıp giden esnaf ,kapıya ''10 dakika sonra dönecem''yazar , ne zaman gittiğini nasıl anlarız
    vicdanlı esnafmış en azından az sonra gelecem dememiş, 10 dakika beklediğinde ak koyunu kara koyunu görmüş olursun

cuma ve pazar haftada önem arz eden günlerdir. başka günlre referans teşkil etmeleri çok normal. bir adres tarif ederken şurdaki büyük marketin yanından faan dersin hani o hesap , gidilen yerin adı olmasına rağmen bunu dersin.

*Televizyona çıkan insanlar NEDEN kendilerini Türkiye'deki bütün ,insanların izlediğini sanırlar? Örneğin:şu anda 70 milyon kişi bizi izliyor....
    ben senin beni izleyebilme ihtimalini sevdim , aç tavuk misali

kalan 2 tanesi içinse zorlamama rağmen bişey bulamadım onlar gerçekten garip

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu sefer gerçekten gereksizyorumcu oldunuz hocam

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı Alp'den alıntı Mesajı göster
    Bu sefer gerçekten gereksizyorumcu oldunuz hocam
    aksini hiç iddia etmedim ki

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    bence nedeni:

Çünkü mübarek bir gün olan Cuma gününün çabuk bitmemesi için ertesi gününde onun adını taşımasını istemişler karıştırmayalım diyede ertesi gün olduğunu belirmişler pazartesi içinde pazar herkese tatil herkes sevdiğinden ismini sonraki günde taşımasını istemişler karışmasın diye ertesi eklemişler

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!