Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı mustafatr'den alıntı Mesajı göster
    hocama cavap anahtarında 2 soru 5 diyor bir hatamı var soruda yoksa

hocam 3 soruda a =2/3 diyor ben hiç bişey anlamadım daha doğrusu denklemden bişey anlamadım hocam ezberlemiş gibi oldum hocam daha detaylı anlatırsanız daha makbule geçer :0

Hocam orjinalini gönderiyorum
    3. soruda oran sormuş ama hangisinin hangisine oranı? dikkat ettiysen zaten şıklarda 2/3 yok bu mumların boylarının oranıdır. yani cevap 3/2,

soru çözümünü incele olmazsa biraz daha farklı anlatmaya çalışırız, ama bence sade (ama çok sade )
    bulmak için kaybetmek mi gerekiyor?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    hocam elinize sağlık ben biraz inceledim dediğiniz gibi oldu şu denklemi birdaha anlatsanız anlamasına anladım da ezberlemiş gibi oldum
    sayı proplemlerini bir yorumlayabilsem %90 yorumluyorumda %10 nu yapamıyorum hocam yüzde 10 da mum soruları neyi önerirsiniz
    mum sorularını yapıyorum da çok değişik tarzdaki soruları yapamıyorum internette dinlemediğim hoca kalmadi
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3)
    mumlardan birinin boyuna x dersek diğeri x.a olur
    x uzun olan mum diyelim, uzun mum bir saate 3v birim, kısa olan da bir saatte v birim kısalsın

x-3vt=xa-vt=x/2
    bu üç denklemden
    t=x.(1-a)/2v =x/6v
    a=2/3
    mumlardan birinin boyu x olsun dedim, diğerinin de boyu y birim olsun budurmda y/x =a olarak verilmiş (yada tersi fark etmez)
    y=x.a olarak bulunur. yani mumlardan biri x birim uzunlukta ise diğeri x.a birim uzunluktadır. biz bunlardan hangisinin boyunun büyük olduğunu bilemeyiz çünkü a 1 den büyükte olabilir, küçükte olabilir. x i boyu uzun olan mum olarka kabul ettim ozaman boyu x birim olan mum bir saate boyu 3v kısalırken , boyu a.x birim olan mumun boyu saatte v birim kısalmakta, t saate ikisinin boyu eşitleniyor olsun
    x-3vt=xa-vt
    denklemini kurduk, soruda boyları eşitlendiğinde boyu büyük olan mumun boyunun yarıya indiği söyleniyor yani t saat sonra boyu büyük olan mumun yarısı kalır
    x-3vt=x/2

2 denklemden de t yi çekelim
    t=x(1-a)/2v =x/6v
    buradan a=2/3
    daha önce belirttiğim gibi 2/3 bu iki mumun boylarının oranıdır yanı şılarda ya 2/3 yada 3/2 hangisi varsa cevap o.
    bulmak için kaybetmek mi gerekiyor?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    Tekrar teşekkürler hocam çok çok saol vaktini bana ayırdığınız için inşallah cennete girersiniz
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    mustafa o iki sayfa test ne için çözülmesi içn değil heralde. Ayrıca kitapları tarayarak gönderme. geometri soruları haricinden tarama göndermiyorsunuz. Ayrıca taramak telif sıkıntısı yaratır. resimlerde yayıncının adı geçiyor dikkat et.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    bilmiyordum sadece bu testi çözmek zorlandım konunun son tesyiydi zaten tarama da bazı ifadeleri yapamıyorum ondan gönderiyorum
    Matematik ediyötünü kullanmayı sevmiyorum

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!