Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Aklıma yatmadı. Öyle kar hesaplanır mı?
    Ben iki türlü kar biliyorum. Biri satıcının yaptığı kar. Öbürü alıcının yaptığı kar. Alıcının yaptığı kar şöyle olur. Örneğin piyasadaki değeri 100 tl olan bir malı 80 tl ye alabiliyorsa o zaman %20 kar etmiş denilebilir. Ama burada alınan malın piyasa değerinin altında bir alım söz konusu değil ki. Bu mantık şuna benzedi. Cebindeki 100 tl ile bir dükkana girip piyasa değeri 80 tl olan malı 80 tl ye alıp %25 kar ettim gibi bir şey.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sene başında elinde 100 tl var ve sene başında atıyorum bu 100 tl ile ütü alabiliyor,
    bir arkadaşı buna tavsiyede bulunuyor;
    ütüyü hemen alma, 100 tl ni ***ür bankaya yatır, sene sonunda ütünün fiyatı artacaktır ama bu sırada bankadaki paran daha çok artacaktır
    yani sene sonunu beklersen karlı çıkarsın diyor..

hikaye bu, geri kalan kısmı işlem;
    adamda sene sonunu bekliyor,
    bankadaki 100 tl 210 tlye dönüşüyor
    malın fiyatı ise 100 tlden 140 tlye dönüşüyor.
    yani sene sonunda aynı malı alıyor, ama elinde 70 tl fazlalık yani kar oluşuyor, oysa sene başında alsaydı, 100 tlye 100tllik malı alacaktı, hiç parası kalmayacaktı

yalnız burda sıkıntı yaratan kısım şu;
    sene sonunda hem malı almış olacak hemde net 70 tl fazladan parası olacaktır, burda iki durum var,
    sene başında 100 tl si vardı, sene sonunda 70 tl karda, yani kar %70 gibi görünüyor,
    yalnız burda enflasyon farkı göz önünde tutulmamış, sene başı sene sonuyla karşılaştırılmış,

oysaki reel karda aynı zaman aralağı karşılaştırılmalıymış (bende yeni öğrenmiş oldum)
    buna göre sene başında 100 tlsi vardı, sene sonunda 70 karda, sene sonundaki 70 in sene başındaki değeri (beyaz eşya üzerinden ) ise 50 tl dir

buna göre sene başındaki durumda 100 tl si vardı 50 tl karda yani %50 kar yapılmış

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    evet olayı çözmüşsünüz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Aklıma yatmadı öğretmenim. %70 kar hesaplanırken zaten enflasyon farkı düşüldü. Öğretmenim. Eğer senenin sonunda Enflasyon hesaba katılmayıp %110 kar ettim denirse işte o hata olur. Bunda hemfikiriz. Ama siz kalkıp 2 defa enflasyon farkı hesaplamaya kalkarsanız bu da hata olur.
    Sizin dediğiniz mantıkla işlem yaparsak da %50 değil, yaklaşık %33 kar olur ama yanlış olur. Şimdi siz piyasa değeri 100 tl olan bir malı 80 tl ye aldığınızda %20 kar yaptım mı dersiniz, yoksa %25 kar yaptım mı?
    Bu tür durumlarda benim bildiğim, İndirim/Alış fiyatı kar olarak hesaplanmaz. İndirim/Satış fiyatı olarak hesaplanır.
    Yukarıda da dediğim gibi bu yapılan işlem, cebindeki 100 tl ile dükkana girip, piyasa değeri 80 tl olan malı, 80 tl ye alıp, verilen para üstünü %25 kar gibi düşünmeye benzer.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam aynı şeye iki defa enflasyon farkı uygulamıyoruz ki, ben adım adım anlatmaya çalışayım nerde sıkıntı varsa o kısma yoğunlaşalım;

sadece şöyle düşünün sene başında bu adamın 100 tl si var, ve sadece 100 tl lik mal satın alabilir... sanırım burda hem fkiriz,

gerekli işlemleri yaparsak; sene sonuda ise hem aynı malı alabiliyor hemde fazladan 70 tl sahibi oluyor.. sanırım burda da sıkıntımız yok

adamın bu kara sahip olması için ödemesi gereken bedel ise 1 yıl beklemek oluyor, yani banka şunu vaadediyor; parnızı bize verin sene sonunda hem aynı mala alabileceksiniz hemde size fazladan 70 tl vereceğiz,

şimdi adam bankaya şöyle bir şart koşamaz, tamam bir yıl sonra malı alacağım ama bari 70 tl lik kar payımı şimdi verin

sonuç olarak; adam 1 yıl bekleyerek aynı malı alıyor, burda ne kar nede zarar var( zarar sadece beklemek zorunda kaldı)
    ama beklediği için sene sonuda elinde fazladan 70 tl oldu

şimdi şöyle düşünün bu 70 tl ile sene sonuda 70 tl lik bir telefon alabilsin,
    aynı telfonun birde sene başındaki durumunu düşünün;
    enflasyon farkından dolayı sene başında 70tllik telefonun fiyatı 50 tl olacağı açıktır, sanırım burdada hem fikiriz,

toparlayalım;
    sene başında; ütü=100tl ve telefon=50 tl
    sene sonunda; ütü=140 tl ve telefon=70 tl bu fiyatlarda sanırım bir sıkıntı yoktur.
    şimdi adamın sene başında 100 tl si vardı ama sene sonunda 210 tl si vardır
    sene başında sadece ütü alabiliyordu, oysa sene sonunu bekleyince telefonda alabilyor
    yani sene başında adam bu hesapları yapıp ona göre karar verecekse; şöyle bir sonuca varır, sene sonunu beklersem telefon fiyatı kadar karlı çıkacağım telefonda şuanda 50 tl, 50 tl az para değil, bir yıl beklemeye değer diyebilir
    ve böylece 50 tl karlı çıkmış olur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim yeniden sorayım, Siz piyasa değeri 100 tl olan bir malı 80 tl ye aldığınızda %20 kar yaptım mı dersiniz, yoksa %25 kar yaptım mı?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    100 tl ödeyeceğine 80 ödemiş,yani 100 tllik maldan 20 tl kar etmiş olur, kar %20dir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Buna göre 210-140=70 (70/140).100=%50 hesabı doğru mu sizce?

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!