Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2. durumu kastettiğini ben de biliyorum
    ama kastettiğini yanlış anlattığı kesin çünkü bu haliyle soru benim çözdüğüm şekilde anlaşılmalı

"bu ardışık çift çarpanlarına bölündüğünde" dese hiçbi sorun kalmayacak.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    soruyu dikkatlice bir kez daha okur musunuz
    sayının oluşturulmasıyla bir problemim yok
    mesela 48 sayısını ele alalım bu sayı ardışık 3 çift sayının çarpımı olarak 2.4.6 dır ama ardışık çarpanları 2 4 ve 6 değil 1 2 ve 3 dür
    bende tartışmaya katılsam mı diye kararsız kaldım soruda sanırım ardışık 3 çarpanı denmemiş ardışık çarpanları demiş sayısı bile belli değil,
    sizin dediğiniz gibi 1,2,3 ü alırız ama bence 4 ü de ayırmayalım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    bende tartışmaya katılsam mı diye kararsız kaldım soruda sanırım ardışık 3 çarpanı denmemiş ardışık çarpanları demiş sayısı bile belli değil,
    sizin dediğiniz gibi 1,2,3 ü alırız ama bence 4 ü de ayırmayalım
    hocam onu bn de düşündüm ama 104 ü 8 e bölünce yani ilk 3 ardışık çarpanı ile bile 13 toplamı elde ediliyordu , en küçük 3 çarpan 1-2-3 olurdu o da 11 toplamı veriyo yani bi 4. ile bu toplam çok artardı yine çözümsüz kalırdı.

Fatih Terim miydi bana bunlarla gelmeyin diyen

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ben çözüm için yazmadım ki acaba ortalığı biraz daha bulandırabilirmiyim diye düşündüm

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı korkmazserkan'den alıntı Mesajı göster
    1-A sayısı ardışık 3 pozitif çift sayının çarpımıdır.
    bu sayıyı ardışık carpanlarına bölerek elde edilen bölümlerin toplamı 104 olduğuna göre A=?
    2-Ardışık 6 tane çift doğal sayının ilk ikisinin toplamı x ise son dördünün toplamı nedir?
    3-Rakamları sırasıyla {a,b,c,d,e,f,g,h,k,m,n} olan bir sayı sisteminde nb ve bb şeklinde iki sayının çarpımı aynı sayı sisteminde nasıl gösterilir
    4-xyz=x.y.z(x+y+z) xyz üç basamaklı bi olduğuna göre xyz kaç farklı değer alabilir
    Ben yokken soru üzerinde yorumlar yazılmış. Ben daha ilk cevabımda, 208 mi derken bunu kastettim.
    Soru bana nasıl soruluyorsa ben soruyu öyle anlarım. Bu cümleden de anlaşılacak olan budur. Oturup da, yok öyle değildir, böyle midir diye her zaman irdeleyecek vaktim yok. Hiç aklıma gelmedi,ardışık çift çarpanlarına bölmeyi kastettiği. Bu iş kabak tadı vermeye başladı. Şu boş tartışmalara harcadığım zamana acımaya başladım. Herşey Matematik için ama, böyle şeyler değil. Şimdi korkmazserkan foruma girip, a pardon eksik yazmışım derse bu işi bırakırım. Bu ne?
    Biz günde 30-40 soruyla uğraşıyoruz. Bir sürü şey yazıyoruz. Bu kadar çözümün ve yorumun içinde hatalar olabilir. Soru soranlar ise topu topu 2-3 tane soru yazıyorlar, bazıları yanlış, eksik, parantezsiz, ne dediği anlaşılmayan, 2-3 farklı şekilde yorumlanabilecek şekilde yazıyorlar. Lütfen foruma soru ekleyenler, yazdıklarını bir kere okusunlar. Eksik var mı, anlaşılabilir mi diye kontrol etsinler. Bunu yapmadıkları gibi bazen kabahati de bize yüklüyorlar. Buradaki (Eşitsizlik - Geometrik cisimler) gibi.
    Biz burada soru mu çözücez, yazılanların doğruluğunu mu irdeliycez. Deneme tahtasına çevirdiler bizi. İyi niyetimize pişman bırakmak için ne gerekiyorsa yapılıyor. Böyle dikkatsizliklerle, hem bizim zamanımızı çalıyorlar, hem de bizim ve diğer soru soranların hakkını yiyorlar.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam ben soruda yazım hatası olduğunu sanmıyorum sadece soruyu üreten doğru soramamış gibi bir hava var. korkmazserkan bence doğru aktarmıştır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben illa ki o eksik yazmıştır demiyorum, ama ihtimal dahilindedir. Ayrıca yeri geldi diye böyle yazdım. Çünkü çok başımıza geldi. Artık kimin ne yaptığı kestirilmiyor. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş. Bu lafım sadece soru soranlara değil tabi, soruyu hazırlayanlara da. Soru yazarken, bir okusunlar bakalım, çözecek olan kişi benim bu yazdığımdan ne anlar diye. Kendilerini bir kere soru çözenin yerine koyup, soruyu çözecekmiş gibi okuyup, ne anlaşıldığına bir baksınlar.

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!