Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Sayılar

1) a ve b birer tamsayı olmak üzere, a.b=5.a+19 olduğuna göre, b'nin alabileceği farklı pozitif değerler toplamı kaçtır ? (34)

2) A,B ve C doğal sayıları şu özellikleri sağlamaktadır:
    * A.B.C sonucu bir çift sayıdır.
    * A çift ise B de tek sayıdır.
    * B tek ise A ve C'den en az biri tek sayıdır. Bu sayılardan hangisi yada hangileri çifttir ? (A ve B)

3) a ve b doğal sayılar olmak üzere, (a-b) ile (a+b-1) aralarında asaldır. 6/a-b=a+b-1/6 olduğuna göre, a+b toplamının alabileceği en küçük değer kaçtır ? (10)

4) Ardışık üç tek tamsayının çarpımı, en büyük sayının 63 katına eşittir. Buna göre bu sayıların toplamı kaçtır ? (27)

5) a ve b birer tamsayıdır. 11/b-15=-4a olduğuna göre, a nın alabileceği farklı tamsayı değerlerinin toplamı kaçtır ? (5)
    İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı khorkhurt'den alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler güzel cevap

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Soruda aklıma takılan tek sayı demesiydi bu yüzden bunu yapmakta emin olmamamıştım tek ya da çift farketmiyor yane hep a, a+2, a+4 gibi değerler verebilir miyiz ben bu soruda 2n-1, 2n+1 ve 2n +3 vermiştim tek dediği için çıkmamıştı. Böyle olunca tek mi çift mi fark etmeden çözülebilir mi ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı rdvn01'den alıntı Mesajı göster
    Soruda aklıma takılan tek sayı demesiydi bu yüzden bunu yapmakta emin olmamamıştım tek ya da çift farketmiyor yane hep a, a+2, a+4 gibi değerler verebilir miyiz ben bu soruda 2n-1, 2n+1 ve 2n +3 vermiştim tek dediği için çıkmamıştı. Böyle olunca tek mi çift mi fark etmeden çözülebilir mi ?
    bir sorun olacağını düşünmüyorum şimdiye kadar hiç sorun da yaşamadım ayrıca sizin yolla da çözülüyor neden çözülmesin
    (2n-1).(2n+1).(2n+3)=63.(2n+3) 2n+3 ler gider
    (2n-1).(2n+1)=63
    (2n-1).(2n+1)=7.9
    2n-1=7 olur
    2n+1=9 olur
    2n+3=11 olur
    burda n=4 çıkar n'nin çift olması bu sayıların tek olduğu gerçeğini değiştirmez ki hepsinde 4 yazarsak hepsi de tek sayı olur

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    bir sorun olacağını düşünmüyorum şimdiye kadar hiç sorun da yaşamadım ayrıca sizin yolla da çözülüyor neden çözülmesin
    (2n-1).(2n+1).(2n+3)=63.(2n+3) 2n+3 ler gider
    (2n-1).(2n+1)=63
    (2n-1).(2n+1)=7.9
    2n-1=7 olur
    2n+1=9 olur
    2n+3=11 olur
    burda n=4 çıkar n'nin çift olması bu sayıların tek olduğu gerçeğini değiştirmez ki hepsinde 4 yazarsak hepsi de tek sayı olur
    Anlaşıldı. Çok teşekkür ederim beynine eline sağlık

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2. soruda bir eksiklik var sanırım C ve B birlikte çift olursa koşulları sağlıyor.
    İstanbul Tıbbiyesi

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!