Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Geometri.

Teşekkürler
    ''Yaşamımız ayrıntılar yüzünden boşa harcanıyor. Sadeleştirin, sadeleştirin.''
    “… kendiniz olun – başkasının sizin nasıl olmanızı beklediğini zannettiğiniz gibi değil.”

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Zamanım kısıtlı olduğundan şu 3.soruyu cevaplayayım.

Üçgen oluşturmak için herhangi üçü doğrusal olmayan 3 nokta seçilir.(Noktalar doğrusal olmamak şartıyla)

Soruda toplam 7 nokta var.Normalde C(7,3) kadar üçgen oluşturulabilir.
    Ancak aşağıda 4 ü doğrusal nokta var bunlardan da C(4,3) tane üçgen oluşturulamaz.!
    Yukarıda da 3 doğrusal nokta var bunlardan da (kendi aralarında) C(3,3) tane üçgen oluşturulamaz.

O halde cevabımız.
    Tüm oluşturulacak - doğrusal olanlar.

C(7,3)-(C(4,3)+C(3,3))=30 olacaktır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Yukarıda 4 tane nokta , aşağıda 3 tane noktamız var.

Yukarıdaki 1 nokta ile aşağıdaki 3 nokta ile toplamda 3 tane doğru oluşturabiliriz.Bunun gibi yukarıda toplamda 4 nokta var.4 nokta ile 4.3=12 tane doğru oluştururuz.
    Bir de doğrusal olmak üzere 2 tane ayrı ayrı var (Aralarında açı oluşturan uzun doğrular)

12+2=14 olur.

2.Yol

İlk önce bundan önceki çözümümde yaptığım hatayı söyliyeyim Şimdi kafam çalışıyor 7 nokta kabul edip 2li kombinasyon aldım ama hatam şu bu noktalar doğrusal değil.Herhangi bir doğru oluşturabilmek için en az 2 nokta gereklidir.

O halde ; Yukarıdan (4noktadan 1 nokta) C(4,1)=4 , aşağıdan 3 noktadan 1 nokta seçelim.C(3,1)
    3.4=12 +2 ( büyük doğrularda var.)

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Ah tekrar özür dilerim

2- Cevap : 14

3- Cevap : 30

4- Cevap : 10

5- Cevap : (-3 , 2)
    “… kendiniz olun – başkasının sizin nasıl olmanızı beklediğini zannettiğiniz gibi değil.”

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Hey diğer sorularıma bakacak insan yokk muuu ? Çatlıyorum :P

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Ben şöyle düşündüm ,

Daha önceden bir düzlem oluşmuş.3 tane nokta bir düzlem oluşturur ayrıca bu düzlemin içerisinde 1 tane ve dışarısında da 1 tane olmak üzere toplamda 5 tane nokta var 3 nokta düzlem belirteceğinden , C(5,3)=5!/2!.3!=5.4.3/3.2=10 OLUR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1 ile 5 )

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!