Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf

üzgün Öklid geometri sorusu

Merhaba arkadaşlar benim sorum proje ödevim için: Öklid geometrisi ile başka geometrilerin karşılaştırlması.(Özellikle söylüyorum öklid geometrisi, bağıntısı deil.)Sadece bir tanesini karşılaştırsanız yeter.Tam bir aydır bunun için uğraşıyorum ama hala yapamadım. İnternette farklı geometrilerle ilgili pek birşey yok.Şimdiden çooooooook teşekkür ediyorum yapanın elleri dert görmesin

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ne boyutta bir proje yapman gerekiyor?
    fazla uzun bisey değilse eliptik geometri ile karşılaştırmasını kısaca yapabilirsiniz.
    ya da uygulaması kolay olması açısından mesela küresel geometriyi ele alırsınız. (çizimi de kolay olacaktır ayrıca bildiğimiz bir şekil)
    bakın burada
    -üçgenin iç açıları her zaman 180 den büyük(şekille desteklersin)
    -pisagor, öklit veya benzeri teoremler veya bildiğimiz yapısıyla trigonometrik denklikler burada sağlamamaktadır.(yine şekille desteklersin)
    -şekiller istenildiği gibi ölçeklendirilemez
    mesela çember çizdin yarıçapı 2 katına çıkardığında alan 4 katına çıkmaz bunları anlatırsın
    hepsi için de şekil çizmen çok zor olmayacaktır. mesela üçgenin iç açıları için 270° lik bi çizimi yapmam gayet güzel olacaktır.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Cheymus, bu ödev 9. sınıf ayarında bir ödev olmadığını söyleyebilirim. Bu ödevi bari lise sonda bir çok geometri konusunu gördükten sonra verilmesi daha mantıklı olurdu. Lisede görev yapan hocalarıma da soralım buradan. Bu ayrımı yapabilmesi için tüm geometriyi görmüş olmasından sonra bu karşılaştırmanın yapılması doğru olmaz mıydı?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Cheymus, bu ödev 9. sınıf ayarında bir ödev olmadığını söyleyebilirim. Bu ödevi bari lise sonda bir çok geometri konusunu gördükten sonra verilmesi daha mantıklı olurdu. Lisede görev yapan hocalarıma da soralım buradan. Bu ayrımı yapabilmesi için tüm geometriyi görmüş olmasından sonra bu karşılaştırmanın yapılması doğru olmaz mıydı?
    Katılıyorum size öğretmenim. Ödevi ilk okuduğumda, çok orjinal bir ödev olarak değerlendirdim, ama , seviye de önemli tabi. Özellikle bu ödevi Matematik merakı olan veya sayısalcı bir öğrenciye verilmesi uygun olur diye düşünüyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster

Çok güzel Çok doğru söylüyorsunuz hocam ama bazı öğretmenler sizin kadar akıllı olmuyor!
    Matematik bizi anlamıyor hocaamm..!!

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Ödevi nasıl yapacağımı buldum,sizlerlede paylaşmak istedim.Analitik geometrideki 'düzlemde verilen iki nokta arasındaki uzaklık' ile öklidin yükseklik bağıntısını karşılaştırıcam.Bir koordinat düzlemi üzerine öklid üçgeni yerleştirip hem 2 nokta arasındaki uzaklık förmülü hem de öklidin yükseklik bağınıtısı ile bulacağım.Nasıl olur ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı Cheymus'den alıntı Mesajı göster
    Ödevi nasıl yapacağımı buldum,sizlerlede paylaşmak istedim.Analitik geometrideki 'düzlemde verilen iki nokta arasındaki uzaklık' ile öklidin yükseklik bağıntısını karşılaştırıcam.Bir koordinat düzlemi üzerine öklid üçgeni yerleştirip hem 2 nokta arasındaki uzaklık förmülü hem de öklidin yükseklik bağınıtısı ile bulacağım.Nasıl olur ?
    bunu yapmak yerine boş bi kağıda "hocam ben soruyu anlamadım" yazarsan daha kısa ve etkili olur. çünkü burada öklit ile öklit dışı bi geometriyi karşılaştırmış olmuyorsun, sadece öklit geometrisi içinde bir sonucu iki farklı yıldan doğrulamış oluyosun.

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bunu yapmak yerine boş bi kağıda "hocam ben soruyu anlamadım" yazarsan daha kısa ve etkili olur. çünkü burada öklit ile öklit dışı bi geometriyi karşılaştırmış olmuyorsun, sadece öklit geometrisi içinde bir sonucu iki farklı yıldan doğrulamış oluyosun.
    analitik geometri öklidin içinde deil ikisi ayrı şey yani ben öyle biliyorum.öğretmenime de sordum olur dedi .
    boş kağıda yazdığım sorunun etkisi yine benim notlara olur geometri notlarım iyi deil hocada bana gıcık kanaat fln rüya

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    analitik öklit dışı bi geometri değil yani böyle bişey söylemek doğru değil. sizin düşündüğünüz gibi yaklaşırsak analitik bir yöntemdir, bizim kastettiğimiz gibi bir geometri çeşidi değildir.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!