Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Hız Problemleri

1.

Şekildeki O merkezli dairesel pistin A noktasından aynı anda ve birbirlerine ters yönde hareket eden, hızları V ve 3v olan iki araçtan hızı V olanı B noktasına geldiğinde hiç durmadan geriye dönerek hızını değiştirmeden A ya doğru hareketine devam ediyor. Buna göre, iki araç ikinci kez aynı anda hangi noktaya varırlar? cevap: D

2.

APC 140 metre AKC 60 metredir. A noktasından hızları saniyede 20 metre ve 30 metre olan iki araç çember üzerinde aynı anda ve birbirlerine ters yönde harekete başlıyorlar. Buna göre harekete başladıktan sonra en az kaçıncı karşılaşmaları C noktasına 100 metre uzaklıkta olur? cevap:3

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.
    B noktasında karşılaştılar ve artık aynı yöne gidiyolar. Tekrar karşılaşmaları için hızlı olanın bir tur bindirmesi gerekir. 3 çeyrek yol gittiğinde 2 çeyrek fark atıyor 4 çeyrek = 1 tur fark için 6 çeyrek yol gitmeli. bu da D noktasına denk gelir.

2.
    Her karşılaştıklarında hızlı olan (30-20)*200/50=40m avantaj sağlar.
    İlk buluşma C noktasının 60 m solunda olur.ikinci buluşma da 100m solunda olmalı. ya ben telefondan çizdiğim için bişeyleri yanlış yapıyorum ya da araçların yönleri ters verilmiş. bu haliyle sanki cevap 2 oluyor.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    3. Bir öğretmen evi ile dersane arasını yürüyerek 20 dakikada dolmuşla 10 dakikada gidiyor. Evinden 7:30da çıkan öğretmen 4 dakikada yürüdükten sonra dolmuşa biniyor. Buna göre saat kaçta dersaneye ulaşmıştır. cevap: 7:42

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    2. soru için tekrardan baktım cevap 3 diyor, bende yaptığım zaman 2 oluyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    C-3

Yolun tamamını yürüyerek 20dk de alıyor.
    4dk yürürse yolun 1/5'i bitmiş olur.

10 dakikada dolmuş ile yolun tamamını alıyor.
    x dakikada 4/5'ini alır.

4 dakika yürüdü, 8 dakika dolmuş ile gitti.
    12 dakikada dersanede olur.
    7:30+0:12=7:42

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Teşekkür ederim.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları