Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf

Yarın yazılım var! (Olasılık.)

Merhaba. Bir kaç soru sormak istiyorum hoca, sınav sorusunun sayılarını değiştirerek verdi ve araştırın dedi. Ne kadar uğraştıysam bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim.

Ali'nin 20 tane koyunu ve 20 renkte boyası vardır. Ali koyunların tek kulağını boyuyor. Daha sonra bir koyun seçiyor, seçtiği koyunun sağ kulağının mor olma olasılığı kaçtır?

(20 RENGİN İÇİNDE MOR DA VAR.)

Yardımcı olabilirseniz gerçekten minnettar olurum. Abim matematik bölümünde okumasına rağmen yapamadı. Sorunun eksik olduğunu söyledi ama hocanın verdiği bütün bilgiler bunlar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Bana da soru eksik gibi geldi, tabi hocalarımız baksa daha iyi olur, şöyle düşündüm;
    20 koyunu da mor ile boyayabilir, ya da 19 koyunu mor ile, 1 koyunu sarı ile boyar, yada 15 koyunu mor ile boyar 2 koyunu yeşil 3 koyunu kırmızı boyar... Hesaplayamayacağım kadar çok ihtimal var bu haliyle...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    İlk yorumum 1/40
    Şimdi yemek yiyeyim, yemekten sonra bir daha bakarım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2020 farklı şekilde boyayabilir. Ama bunlardan kaçında, kaç tane mor olur o kısmını bulamadım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    20 renk, 20 koyun; her biri , farklı bir renkle boyanıyor olması lazım. Yoksa işin içinden çıkmak zor. Bir de bu 8. sınıf sorusu

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Yani koyun sayısı değişiyor. Hoca "8 koyunu 8 farklı şekildede boyadı" diyebilir. Cevabını değil yöntemini istiyorum aslında ayrıca hocaya ilk etapta 1/40 dedik ama doğru olmadığını söyledi.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Hoca hızlı hızlı söyleyince anca bunları alabildik biz. Sanırım farklı şekilde boyuyordu. Ben yine bi araştrayım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    20 renk, 20 koyun; her biri , farklı bir renkle boyanıyor olması lazım. Yoksa işin içinden çıkmak zor. Bir de bu 8. sınıf sorusu
    Evet hocam ben de bu şekilde düşündüm ama işi iyice karıştırmamak için söylemedim bir şey. Muhtemelen sorunun orjinali budur. Bu şekilde cevap 1/20 olur. Çünkü 20 koyundan sadece birinin kulağı mor boyalı. Eğer 8 koyun deseydi 1/8 olurdu.

Soruyu ben biraz değiştirip sana soruyum, 30 koyunu boyamak için elimdeki tüm renkleri 2şer kez kullanıyorum.
    Yeşil koyun seçme olasılığım nedir?

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Alıntı gökberk'den alıntı Mesajı göster
    Evet hocam ben de bu şekilde düşündüm ama işi iyice karıştırmamak için söylemedim bir şey. Muhtemelen sorunun orjinali budur. Bu şekilde cevap 1/20 olur. Çünkü 20 koyundan sadece birinin kulağı mor boyalı. Eğer 8 koyun deseydi 1/8 olurdu.

Soruyu ben biraz değiştirip sana soruyum, 30 koyunu boyamak için elimdeki tüm renkleri 2şer kez kullanıyorum.
    Yeşil koyun seçme olasılığım nedir?
    Ama sol kulağı da var. Siz sadece sağ kulakları boyalı kabul ettiniz. Ama Ali ya sağı yada solu boyayacak.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı FM-Mat'den alıntı Mesajı göster
    Ali'nin 20 tane koyunu ve 20 renkte boyası vardır. Ali koyunların tek kulağını boyuyor. Daha sonra bir koyun seçiyor, seçtiği koyunun sağ kulağının mor olma olasılığı kaçtır?
    Kulaklardan sadece biri boyalı, ya hepsinin sol, ya da hepsinin sağ kulağını boyuyordur? Eğer rastgele boyuyorsa 1/40 olur.

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!