Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf

Standart Sapma sorusu?

Bu soruyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sadece uc değerler baz alındığı için Açıklık kullanışlı bir ölçüm aracı değildir.

Aritmetik ortalama, medyan ve moda göre, bize veri grubu hakkında daha çok bilgi verir. Çünkü ortalama bulunurken verilerin tamamı işleme katılır, medyan bulunurken verilerin yarısı, mod bulunurken verilerin bir veya birkaçı işleme katılır. Grup hakkında bize en çok bilgi verenden en az bilgi verene doğru sırayla; aritmetik ortalama, medyan ve mod diyebiliriz.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    "Aritmetik Ortalama, Örneklemeden örnekleme en az değişme gösteren dolayısıyla en kararlı yığılma ölçüsüdür." Kaynak

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Teşekkürler arkadaşlar ilginize.Bana da en mantıklısı aritmetik ortalama gelmişti;ancak cevap medyan deyince paylaşmak istedim.Yanlışta olabilir cevap...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    her ne kadar bu büyüklükte bi data grubu için simetrik mi değil mi demek doğru olmasa da data simetriden saptıkça medyanın aritmetik ortalamadan daha iyi olması lazım. bu grubun da küçük değerleri az büyük değerleri çok olduğundan medyan kullanılması gerekebilir.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    gereksizyorumcunun dediğim gibiymiş wikiye göre. Neye güveneceğimizi şaşırdık.

Ayrıca bu yorumun yapılabilmesi için gereken bilgiler ilköğretimde yer almıyor. Bu haliyle ancak liselere konulan istatistik dersinde sorulabilir bu soru.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bunları okulda gördük ama 10 yıldan fazla olduğu için doğru düzgü hatırlamıyorum. sadece şöyle bi mantık yürütünce medyanın daha makul olduğu durumların oluşabileceği görülüyor ama bu onlardan biri midir bilemiyorum;

hepsi aynı olan n tane (n büyük bi sayı) değerimiz olsun x,x,x,...,x , bunlara ek olarak 1 (veya 2) tane de nx olan değer olsun
    medyan ın x olacağı belli , ortalama ise 2x civarı bişey olacaktır.

bunu daha önce de tartışmıştık, böyle konuların ilkokula kadar indirilip üstünkörü anlatılması bana ters geliyor. bazı yüzeysel bilgiler verilebilir ama içine girdikten sonra demo sürümü gibi yarıda esmek saçma.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!