Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf

Denklem sorusu

Aşağıdaki sorularda cevap şıkları verilmediği için ben de herhangi bir cevap şıkkı belirtemiyorum.

Soru-1

Kızımın tatil ödevindeki soruyu aynen naklediyorum. Ben kastedileni anlayamadım. BU nedenle burada sorma ihtiyacı duydum.
    Yukarıdaki tabloda soldan sağa, yukarıdan aşağıya, kutularda bulunan sayıların çarpımı 60'tır. [B]Buna göre x'in değeri kaçtır?[/B[email protected]]

Soru-2

Şekilde verilenlere göre, x kaçtır?[email protected]

Soru-3
    Bir iç açısının ölçüsü bir dış açısının ölçüsünün 4 katı olan düzgün çokgenin bir kenarı 5 cm ise, çevresini bulunuz.[email protected]

Çok teşekkürler

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.

1. yol
    en sağ sütundan y=60/(3.(-20))=-1 bulunur , 2. satırdan da x.15.y=x.15.(-1)=60 → x=-4 bulunur

2.yol
    sol alt kutu 1. sütun ile 3. satır için ortak olduğuna göre o kutunun haricinde kalan kısımdaki sayıların çarpımı eşit olmalıdır
    (-5).x=(-1).(-20) → x=-4 bulunur

2.

3.
    her köşedeki iç ve dış açıların toplamı 180 olmalıdır.
    dış açıya x denirse iç açı 4x olur
    x+4x=180 → x=36
    dış açıların toplamı 360 olduğuna göre çokgen 360/36=10 kenarlıdır ve çevresi de 5.10=50cm olur.

Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf
    2.soruda alttaki 130 derecelik açıyı, elle uzattığınız doğru ile üstteki doğrunun birbirine paralel olduğunu varsayarak buluyorsunuz değil mi. Ben soruda bu veriyi göremedim. Aslında muhtemelen paralel olduğu varsayımıyla kurgulanmış bir soru. Ancak bu veri olmadan soru hatalı değil mi? Yanlış mı düşünüyorum?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı CGTY64'den alıntı Mesajı göster
    2.soruda alttaki 130 derecelik açıyı, elle uzattığınız doğru ile üstteki doğrunun birbirine paralel olduğunu varsayarak buluyorsunuz değil mi. Ben soruda bu veriyi göremedim. Aslında muhtemelen paralel olduğu varsayımıyla kurgulanmış bir soru. Ancak bu veri olmadan soru hatalı değil mi? Yanlış mı düşünüyorum?
    oklarla ifade edilen paralelliktir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    z kuralı ile de çözüme ulaşılır.

Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf
    özür dilerim ilk defa duydum bunu. oklarla ilgili paralellik bilgisi hk bir cümle yazabilir misiniz rica etsem.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    kitaplarda d₁//d₂ şeklinde görsek de,okla gösterilen ifade de paralelliği belirtir.tahtada sorulardaki paralellik böyle ifade edilir,sıkça da karşına çıkacaktır.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!