Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Belge parabol : )

1) x²-mx+2m+1 parabolleri ile y=mx-3 doğrularının teğet olabilmesi için m'nin alabileceği değerler toplamı kaçtır?(cvb:e)
    a)-2 b)-1 c)0 d)1 e)2

2) y=7 doğrusu ile
    y=-x²+mx-6 parabolünün tepe noktası arasındaki uzaklık 4 birim ise m kaçtır? (cvb:a)

a)-6 b)-3 c)3 d)5 e)7

3)(2k-5)x²+(2-k)x-3k-4 parabolü x eksenini (-2,0) ve (m,0) noktalarında, y eksenini (0,n) noktasında kesmektedir. buna göre m+n=?(cvb:a)

a)-40/3 b)-8 c)0 d)4 e)6

4) okunamamsı ihtimaline karşı önemli yerleri yazıyorum A(-1,3) C(-4,0) bize B noktasının apsisini soruyor? (cvp:e)

şimdiden teşekkürler herkese

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

tebessüm

3. soru x yerine -2 yazıp denklemi 0 a eşitliyoruz (2k-5)(-2)²+(2-k).-2-3k-4=0 buradan k 4 bulunur.orjinal denklemde yerine yazarsak 3x²-2x-16 olur bu denklemi o a eşitleyerek m=8/3 buluruz.denklemde x yerine 0 verirsek n=-16 dan m+n=-40/3 umarım anlatabilmişimdir siteye yeni kaydoldum anlatmakta zorlanıyorum

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    bu arada ben çok saçma bi soru sormak istiyorum acemiliğime verin bu sitede nasıl soru soruluyo sorularım var hepsi kaldı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden herkese danke schön

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    teşekkürler soru sormak için forumda konu açma diye bir başlık var oraya tiklayip sorabilirsin sorunu

Grubu
    Üye
    İş
    Öğretmen
    forum yardımı var oradan bak ve soru sorarken ve vevap yazarken gelişmiş diye seçenek var onu kullan soru sorup cevap verdikçe alışırsın
    Polinomdu fonksiyondu
    Yeter artık beynim durdu
    Dur dedikçe de kudurdu
    Napcaz senle matematik

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    diğer sorularında cevabıni bekliyorm arkadaşlar

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    resimli soruda parabol orjinden mi geçiyor

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    4)x eksenini kestiği 2 nokta ve herhangi bir noktası verilen parabolün denklemini yazabilmek için şöyle bir formül var y=a(x-x1)(x-x2) parabolün altın formülüdür unutmamanı tavsiye ederim her neyse bu soruda onu uygulayalım kestiği 2 nokta (-4,0) (0,0) x1=-4 x2=0 kestiği herhangibir nokta (-1,3) x=-1 y=3 yerine yazarsan 3=a(-1+4)(-1) buradan a yı -1 buluruz verdiğim denklemde yerine yazdım y=-1(x+4)(x) y=-x²−4x doğrunun denklemi bilinen üzere y=mx+n kestiği bir nokta (-1,3) 3=-m+n parabolün denklemi ile doğrunun denklemini birbirine eşitleyip deltasını 0 yaparız -x²-4x=mx+n -x²+x(-m-4)-n=0 bkareeksi4aceşittirsıfırdan mkare+8m+16-4n=0 nyerine yukarıda bulduğumuz 3+m yazarsak m=-2 n=1 bulunur doğrunun denklemi -2x+1=y denkleminde y yerine 0 yazıp x=1/2 yani doğrunun x eksenini kestiği noktanın apsisine ulaşırız oof açıklarken öldüm ama bilgi paylaştıkça güzel anlamadığın olursa tekrar sor

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    1)2 denklemi birbirine eşitleriz x²-mx+2m-1=mx-3
    x²-2mx+2m+2=0 deltasını sıfıra esitleriz bkarreeksi4ac=o 4mkare-4(2m+2)=0
    4mkare-8m-8=0 denklemi 4 e bölersek
    mkare-2m-2=0 bize m değerleri toplamını sormuştu x1+x2=-b/a -(-2)/1=2 yanıta ulaşırız parabol sorularında bir parabolle bir doğrunun birbirine teğet olması denklemlerini eşitleyip dikstiriminantını 0 yapmamız içindir yardımım dokunduysa ne mutlu bana

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Aşağı

çoook teşekkürler meltem yardımların için : ) ellerine sağlık : )) ayrıca cevabı etkilemiyor ama ılk soruda parabolün sonundaki sabit terim -1 değil +1 olacakti ; )

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!