Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ben kaçtım ortalığı baya bulandırmışız, yalnız bu tür hataların olması her zaman olabilir, bir çok sebebi vardır, sonuçta bir çok soruyu hızlıca üzerinde çok fazla düşünmeden çözüyoruz, yada kağıt kalem kullanmama, soruya bak cevaptan bir kelime yaz tekrar soruya bak cevaba bak derken bir çok şey karışabiliyor, uzun uzun yazmayayım ama oluyor işte.

bu tür hataları minumum seviyeye indirmek için; sana tavsiyem, sorularını yazdıktan sonra parantez içinde cevabınıda yazman, bu şekilde olursa her hangi biri sorunu çözer verdiğin sonuçla uyuşmuyorsa tekrar düşünür ve ona göre daha hızlı bir sonuç alınmış olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    MatematikçiFM hocam emeğin için tesekkür ederim,ellerinden öperim saygısızlık ettimse özür dilerim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    ben kaçtım ortalığı baya bulandırmışız, yalnız bu tür hataların olması her zaman olabilir, bir çok sebebi vardır, sonuçta bir çok soruyu hızlıca üzerinde çok fazla düşünmeden çözüyoruz, yada kağıt kalem kullanmama, soruya bak cevaptan bir kelime yaz tekrar soruya bak cevaba bak derken bir çok şey karışabiliyor, uzun uzun yazmayayım ama oluyor işte.

bu tür hataları minumum seviyeye indirmek için; sana tavsiyem, sorularını yazdıktan sonra parantez içinde cevabınıda yazman, bu şekilde olursa her hangi biri sorunu çözer verdiğin sonuçla uyuşmuyorsa tekrar düşünür ve ona göre daha hızlı bir sonuç alınmış olur.
    Acele ettiğinde mutlaka hata yapan biri olarak tamamen katılıyorum hocama...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    haklısınız düşünemedim bunda sonra cevabınıda belirtirim teşekkürler.Yanlış anlaşılmasın yazdığınız yorumlara katılıyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    6. soruda hatamı farkettim ama 4. soruda mantık hatası göremiyorum. Seçilen 3 kişinin herhangi ikisinin evli olmamasını sağlamak için, evlileri 5-5 ayırıp 2 gruptan toplam 5 kişiyi seçmek hatalı olmaması lazım.
    hocam şöyle oluyor C(5,2).C(5,1) yazdığınızda ilk 5 erkekten seçtiğiniz 2 erkek ve 5 kdından seçtiğiniz 1 kadınla 3 kişilik bir küme oluşturuyorsunuz ama bu kadın erkeklerden biini eşi olabilir bu toplamı
    ∑C(5,k).C(5-k,3-k) , k=0 dan 3 e , şeklinde hesaplarsanız sizin yaptığınız yolla da hesaplanabilir ama siz istenmeyen durumları üretebilecek elemanları da kümede bırakıp seçime devam etmiş oluyorsunuz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Şimdi farkettim , 5-5 ayırmak yeterli olmuyor.

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!