Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

mutlak değer ygs

Merhabalar. Bu iki soruyu deneme yanılma yolu ile değil yöntemini anlamak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

1)x, y, z reel sayılar.
    |×-3y+z|=6
    |2x+6y-2z|=24 ise x in alabileceği değerler toplamı nedir?

2) 1/2 < 1/(|x-2|-2) eşitsizliği ni SAĞLAMAYAN x tam sayılarının toplamı kaçtır?

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Şöyle bir çözüm yaptım:

MKE

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1/2'yi diğer tarafa atıp içler dışlar çarpımı yaptıktan sonra payın "-|x-2|", paydanın da "2(|x-2|-2)" geldiğini göreceksiniz. Bu ifade 0'dan büyükmüş. Pay kısmında mutlak değer var. Mutlak değer hiçbir zaman 0'dan küçük olamaz. Mutlak değerin önüne - gelirse ifade 0'dan küçük olur. O zaman pay 0'dan küçük. Payda da 0'dan küçük olsun ki ifade 0'dan büyük olsun. O zaman 2(|x-2|-2)<0 olur. Aynı şekilde |x-2|-2 ifadedesi de 0'dan küçük olur.
    |x-2|-2<0
    |x-2|<2
    -2<x-2<2
    0<x<4 bulunur. Sağlamayan değerler bunların dışındaki değerlerdir. Sağlayanlar ise 1,2 ve 3. Sağlamayan değerlerin toplamında her sayı kendisinin negatifini götürecek ve 0 yapacaktır. Ama 1,2 ve 3 sağlamayanlar arasında bulunmadığından sağlamayanlar arasında bulunan -1,-2 ve -3 0'lanmayacaktır. O zaman sağlamayanların toplamı -6 olur. Ama kaçırdığımız bir yer var. Orası da şu:
    Eğer x=2 olursa pay 0 olur ve ifade 0'a eşit olur. Bizden sadece 0'dan büyük olması isteniyordu. O zaman 2 değeri de eşitsizliği sağlamaz. Bu sayıyıda sağlamayanlar kervanına katarsak -2'yi 0'layacaktır ve 0'lanmayan sadece -1 ve -3 kalacaktır. Bu 2 garibanı da toplarsak -4'ü buluruz

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Emek , açıklama ve çözüm için teşekkür ederim :-)

MKE

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    İyi çalışmalar

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı MKE'den alıntı Mesajı göster
    1/2'yi diğer tarafa atıp içler dışlar çarpımı yaptıktan sonra payın "-|x-2|", paydanın da "2(|x-2|-2)" geldiğini göreceksiniz. Bu ifade 0'dan büyükmüş. Pay kısmında mutlak değer var. Mutlak değer hiçbir zaman 0'dan küçük olamaz. Mutlak değerin önüne - gelirse ifade 0'dan küçük olur. O zaman pay 0'dan küçük. Payda da 0'dan küçük olsun ki ifade 0'dan büyük olsun. O zaman 2(|x-2|-2)<0 olur. Aynı şekilde |x-2|-2 ifadedesi de 0'dan küçük olur.
    |x-2|-2<0
    |x-2|<2
    -2<x-2<2
    0<x<4 bulunur. Sağlamayan değerler bunların dışındaki değerlerdir. Sağlayanlar ise 1,2 ve 3. Sağlamayan değerlerin toplamında her sayı kendisinin negatifini götürecek ve 0 yapacaktır. Ama 1,2 ve 3 sağlamayanlar arasında bulunmadığından sağlamayanlar arasında bulunan -1,-2 ve -3 0'lanmayacaktır. O zaman sağlamayanların toplamı -6 olur. Ama kaçırdığımız bir yer var. Orası da şu:
    Eğer x=2 olursa pay 0 olur ve ifade 0'a eşit olur. Bizden sadece 0'dan büyük olması isteniyordu. O zaman 2 değeri de eşitsizliği sağlamaz. Bu sayıyıda sağlamayanlar kervanına katarsak -2'yi 0'layacaktır ve 0'lanmayan sadece -1 ve -3 kalacaktır. Bu 2 garibanı da toplarsak -4'ü buluruz
    hocam pay -|x-2|+4 olmuyor mu? bir de 2 ve 3 değerleri mutlak değer ifadesinde yerine koyunca sağlamıyor hocam -1 ve 5 sağlıyor dediğin yöntemle yine cevap -4 çıkıyor

MKE

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Kusura bakmayın, öyle oluyormuş. Uykusuzluktan olsa gerek, 2'leri hemen sadeleştirivermişim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Hocam bir de şöyle bir şey hatırlıyorum mutlak değer rasyonel veya irrasyonelse ifadeleri yerine koyup denemek gerekli doğru mudur? bir kaç değer sağlamıyor çünkü

MKE

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Söylemek istediğinizi tam anlayamadım, ben köklü ifadelerin çözümünde kontrol ediyoruz diye hatırlıyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Normalde denklem çözülürse -2<x<6 çıkıyor fakat bunlardan denklemi sağlayanlar sadece -1 ve 5 çıkıyor hocam onu dedim

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!