Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Unutulan formüller.

Hocam belki çok basit gelecek ama, unuttuğum formüller oluyor. Bazen bulamıyorum da. Hepsini buraya yazarım bundan sonra.
    Örneğin, 1<x<42 gibi bir sayı için; x'în alabileceği değerler toplamı kaçtır? sorusunun bir formül ile halledildiğini hatırlıyorum. O neydi?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Neyi buraya yazacaksınız anlamadım?
    Ayrıca şu formül ezberleme işine de bir an evvel ara verin ; Artık Ösym bunu ölçmüyor.İspatını biliyor musunuz? , yorumunuz iyi mi? Gibi sorulara cevap istiyor.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Anladım hocam. Bu arada sanırım yanlış bir bilgiyi hatırlamışım. Yanlışımı düzelteyim; o sayıların toplamını değil kaç tane ifade olduğunu veren formülmüş. Kusura bakmayın meşgul ettim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Beni meşgul etmiyorsunuz
    Ayrıca burası bir forum

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Farkındayım ancak benim emir erim gibiymişsiniz sorup sonra neyse tamam demeye hakkım yok.

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Yakup Yiğit'den alıntı Mesajı göster
    Hocam belki çok basit gelecek ama, unuttuğum formüller oluyor. Bazen bulamıyorum da. Hepsini buraya yazarım bundan sonra.
    Örneğin, 1<x<42 gibi bir sayı için; x'în alabileceği değerler toplamı kaçtır? sorusunun bir formül ile halledildiğini hatırlıyorum. O neydi?
    Öncelikle merhaba.
    Formül olarak şöyle bir şey veriyorlar. [(Son Terim-İlk Terim)/Artış Miktarı] +1
    Şöyle bir örnekle başlayalım.
    1≤x≤5 aralığında x kaç tamsayı değeri alır? Yazalım. 1,2,3,4 ve 5 olmak üzere 5 tane.
    Kaç tamsayı değeri sorularında artış miktarı 1 olduğu için sadece son terimden ilk terimi çıkartacağız(1'e bölmek sorunucu değiştirmiyor), ama bu çıkartma işleminde en küçük değeri (burada 1'i) dışlamış oluyoruz. O yüzden 1 ekliyoruz. (Eklediğimiz 1; eşitsizlikteki sayıyla alakalı değildir, eşitsizliğin uç terimini yok saydığımız için eklediğimiz terimdir.)
    1<x≤5 aralığında x kaç tamsayı değeri alır? Yazalım. 2,3,4 ve 5 olmak üzere 4 tane. Artış miktarı 1 o yüzden direkt son terimden ilk terimi çıkartıyorum. 5-1=4. Burada 1 dahil olmadığı için ve bizim yaptığımız işlem de 1'i yok saydığı için doğru çıktı. Bunu 1≤x<5 için de söyleyebiliriz. 5-1=4. Bu işlemde de aynı şekilde 1'i saymıyoruz 5'i saymış oluyoruz. Ama bizden 5'i saymamamız, 1'i saymamız isteniyor. Hangisini saydığımız önemli olmadığı için sonuç değişmedi. Çünkü burada kaç tamsayı olduğuyla ilgileniyoruz.
    1<x<5 aralığında x kaç tamsayı değeri alır? Yazalım. 2,3 ve 4 olmak üzere 3 tane. 5-1=4 yaptıktan sonra 5 de dahil olmadığı için 1 daha çıkartıyoruz yani 4-1=3 oluyor.
    Birer örnek daha vereyim netleşsin:
    3≤x≤986 aralığında x 986-3+1=984
    3≤x<986 aralığında x 986-3=983
    3<x≤986 aralığında x 986-3=983
    3<x<986 aralığında x 986-3-1=982 tane değer alır

Özet olarak artış miktarının 1 olduğu (tamsayı değerleri 1'er 1'er atar o yüzden sorduğunuz soru bununla ilgili) aralıklarda 2 uç değer de dahil ise farkın üzerine 1 ekliyor, herhangi biri dahil ise fark aynen kalıyor, 2'si de dahil değilse farktan 1 çıkartıyoruz. Umarım anlatabilmişimdir. İyi çalışmalar

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Zahmet ettin ama ben o olayı hallettiğimi yukarıda belirttim. Neyse diğer kardeşlerimiz nasiplensin.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!