Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Olasılık Soruları

1. Bir atış poligonunda Ali'nin hedefi vurma olasılığı 1/3, Veli'nin hedefi vurma olasılığı 1/4, Harun'un hedefi vurma olasılığı 1/5 tir. Hedefe üçü birden atış yapıyor. Hedefin vurulmuş olma olasılığı kaçtır ? ( 3/5)

2. Bir adet madeni para 7 defa atılıyor. Art arda iki kez yazı veya tura gelmeme olasılığı kaçtır ? ( 1/64 )

3. Bir takımın oynadığı müsabakalarda maç kazanma olasılığı 1/4, maç kaybetme olasılığı 1/6' dır. Bu takımın oynadığı üç maçtan birini kaybetme diğer ikisinde berabere kalma olasılığı kaçtır ? ( 49/288 )

4. Ali, Veli ve Selami'nin bir soruyu tek başına çözme olasılığı sırasıyla 1/3,1/4 ve 3/5'tir. Bu sorunun çözülme olasılığı kaçtır ? ( 4/5 )

Şimdiden teşekkür ederim. Özellikle 4. soruya çok uğraştım hata olduğunu düşünüyorum ama gene de sorayım dedim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1) Tüm olasılıklar 1 dir. Hiçbirinin vuramama olasılıgı (2/3)(3/4)(4/5)=2/5 tir. 1-2/5=3/5 olur.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2. Bir adet madeni para 7 defa atılıyor. Art arda iki kez yazı veya tura gelmeme olasılığı kaçtır ? ( 1/64 )

İlk paranın ne geldiği önemli değil 2. paranın ve geri kalanların aynı olmaması gerekiyor yani önemli olan altı paranın ne geleceğidir. Buna göre cevap 1/2^6=1/64 olur.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4. soruyu ilk soruyu yaptıgım gibi yapabilirsin.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    C-3) verilenlere göre kazanma=>6/24 kaybetme=>4/24 beraberlik=>14/24 dür. dikkat edecek olursa ilk maçını kaybetme olasılığı falan dememiş yani sıralama önemlidir BBK=> 3!/2!.1! şekilde sıralanabilir.buda 3 çıkacaktır. 3.14/24.14/24.4/24=49/288
    Sular sarardı... yüzün perde perde solmakta,
    Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta..

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Teşekkür ederim ilk soruyu anladım 4. soruyu da buldum o şekilde ama 2. soruyu anlayamadım. 2 durum oluşmaz mı o şekilde birincisi ilk atışta yazı gelmesi ikincisi tura gelmesi yani 1/64 + 1/64 olmaz mı ?

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    bak şöyle düşün 1. para atıldı . ikici onla aynı olmamak zorunda 1/2 olasılıkla farklı olur 3.,4.,5.,6. içinde aynı şey geçerli yani 1/2.1/2.1/2.1/2.1/2=1/64 (aslında bizden istemediği durum YY VEYA TT OLMAMASIDIR.)

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Sağol ologon çözüm için

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bir de ben şu 4. soruyu başka bir şekilde çözmeye çalıştım. Yani 3 olasılığı birbirleriyle çarpıp ( kesişimini aldım ) öyle topladım hepsini ama bulamadım. Mesela alinin soruyu çözme olasılığıyla velininkini çarptım ikisinin birlikte çözme olasılığını buldum. Bu şekilde çözülmez mi ? çözülüyorsa nasıl çözülür öğrenmek istiyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    bak o zaman böyle düşüneceksin Ali çözecek diğer ikisi çözemeyecek veya veli çözecek diğer ikisi çözemiyecek veya selami çözecek diğer ikisi çözemeyecek veya selami ve ali ali ve veli veli ve selami ve üçününde çözme durumunu toplayacaksın yani erken yaşlanırsın kısacası

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!