Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı kaskas123'den alıntı Mesajı göster
    heisenberg'in yaptığı gibi değer vererek yapabilirsin. başka sayılardan da 4 çıkıyor. ben 16ve 28 denedim. 4. soru bir öncelik belirtseymiş daha anlaşılır çözülebilir(yani önce erkekler oturur. kalan sıralara kızlar gibi) ama;

kızlar x ve erkekler x+12 olsun.
    x=2y diye yazalım.(X'i 2'ye böldüğünde bölüm kısmı)
    x=3y+1 olur.
    kızlar 2'li oturduğunda x/2 şeklinde yani y kadar sıra kullanılır.
    erkekler 3'erli oturduğunda x/3+4 sıra olur. yani z+4+1/3
    kızlar 3'erli oturursa; x/3=z+1/3
    erkekler 2'şerli oturursa; x/2+6=y+6
    erkeklere öncelik verilmiş ise kızlardan 2 sıra alırlar.(ne öküzmüşler )
    bir sırada 3 kız olur. 2. sırada ise kızlardan artan 1 kız oturur. yani 4 kız ayakta kalır.
    dediğim gibi biraz karmaşık soru. tam belirtmemiş öncelik kime veya kaç sıra lazım gibi sormamış.

değer verince işlem daha da kolaylaşıyor ..ama doğru değeri tutturmak için pratik yapmak lazım..sonda ki yorum güzeldi birde bir şey soracaktım sınıf mevcudundan giderek çözemez miyiz bu tür soruları yani o da bi yöntem olarak kabul edilebilinir mi ?
    Bizden üzüntüyü gideren ALLAH'A hamdolsun...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    temelde aynısı olacak ama şöyle daha basit gibi olur sanki,
    ilk başta erkeklerin 12 tanesini 4 tane sırayla birlikte kenara alalım. geriye kalan eşit sayıdaki erkekle kızı kendi aralarında yer değiştirelim. şimdi kızlar ve erkekler istenen düzendedir ve kızlardan teki sıralardan birinde tek başına oturmaktadır. 4 sıra ve 12 erkek öğrenciye dönecek olursak 8 erkeği sıralara 2şerli oturtalım. kalan 4 öğrencinin 2 sıraya daha ihtiyacı vardır 1 sırayı tek oturan kızdan diğer sırayı da 3 kızın oturduğu herhangi birinden seçip 4 kızı ayakta bırakmış oluruz.
    bu gün kelimeleri bir araya getiremiyorum. kusuruma bakmayın. ama soru biraz tuhaf. açıklama yapmamış. aslında bu sorunun 2 cevabı olabilir. biri 4 diğeri ise 6. çünkü 2 tane sıra aldığımızda ya ikisi de doluysa. o zaman 6 kişi yapar. ya da 2 sıranın 1'i dolu birinde de 1 kişi oturur. o zamanda 4 yapar.
    soru; kız öğrenci yerine cinsiyet belirtmeden ve en az kaç öğrenci kalır tarzı olsaymış çok daha güzel olurmuş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı ajanyumusakg'den alıntı Mesajı göster
    değer verince işlem daha da kolaylaşıyor ..ama doğru değeri tutturmak için pratik yapmak lazım..sonda ki yorum güzeldi birde bir şey soracaktım sınıf mevcudundan giderek çözemez miyiz bu tür soruları yani o da bi yöntem olarak kabul edilebilinir mi ?
    zaten sınıf mezcudundan yaptım. o uzun uza yaptığım şeyler.
    değer vererek de çözlülür ama tehlikeli. yorgun veya dalgın anınızda yanlış değer verilebilir. bu gün yorgunluktan ilk baş 18 değerini verdim. hata yapılabilir.
    en kısa yok kendi yaptığın yoldur derler. yapılış doğru olsun.(işlemler vs mantığı) o zaman nasıl çözdüğün sorun olmaz.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    teşekkürler

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    teşekkürler
    Bizden üzüntüyü gideren ALLAH'A hamdolsun...

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Diğer sorularada bakarmısınız

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları