Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

permütasyon

0,1,2
    elemanları kullanılarak yazılabilen 5 basamaklı sayılardan kaç tanesi 3 ile tam bölünür ?Bu soruda kısa bir yol var mı acaba ben bi şekilde buldum ama çok uzun yani

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    bunda kısaca şöyle yapabilirsiniz.
    kalanlar 0+1+2 , 0+0+3 , 1+1+1 şeklinde olmak zorundalar buna uygun kalanlar seçerseniz olur biter.
    forumda azcık bakarsanız çözülmüş benzerleri var.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    kalanlar o şekilde olmalı ne demek kalan sadece bi sayı değil mi 3+0+0 yazmanın mantğı ne anlayamadım çözümünü yazarmısın

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı kubilayabitalha'den alıntı Mesajı göster
    0,1,2
    elemanları kullanılarak yazılabilen 5 basamaklı sayılardan kaç tanesi 3 ile tam bölünür ?Bu soruda kısa bir yol var mı acaba ben bi şekilde buldum ama çok uzun yani
    forumda aratırsanız bu soru için (belki 6 basamaklı olabilir) bir çözüm yapılmıştı.
    ya da çözüm kısa zaten aratmayalım çözümü yazalım gitsin;
    ilk 4 basamak ne şekilde seçilirse seçilsin son basamak 3 e bölünmeyi garantileyecek şekilde seçilebilir ve bu seçim tek şekilde yapılır. (örneğin ilk 4 basamağın 3 e bölümünden kalan 2 ise son basamağa 1 yazarak)
    kısaca bu sayıların sayısı 4 basamaklı tüm sayıların sayısına eşittir.
    2.3.3.3=54 tane

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    çok teşekkürler

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    forumda aratırsanız bu soru için (belki 6 basamaklı olabilir) bir çözüm yapılmıştı.
    ya da çözüm kısa zaten aratmayalım çözümü yazalım gitsin;
    ilk 4 basamak ne şekilde seçilirse seçilsin son basamak 3 e bölünmeyi garantileyecek şekilde seçilebilir ve bu seçim tek şekilde yapılır. (örneğin ilk 4 basamağın 3 e bölümünden kalan 2 ise son basamağa 1 yazarak)
    kısaca bu sayıların sayısı 4 basamaklı tüm sayıların sayısına eşittir.
    2.3.3.3=54 tane
    Ben de teşekkür ederim hocam.Ben hep bu şekilde modüler kalanlara bakarak yapıyordum lakin uzun oluyormuş.Tekrar teşekkürler.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!