Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖL Öğrencisi

soru Basit Eşitsizlik sorusu

x-1/2 - x+3/4 < 1 esitsizligini saglayan x dogal sayilarinin toplami kactir ?

A.28 B.36 C.40 D.45 E.52

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    x-1
    2
    -
    x+3
    4
    <1

payda eşitlenirse,

x-5
    4
    <1

x-5<4

x<9 olacaktır. 9 dan küçük doğal sayılar,

0,1,2,.......,9

ve de toplamları 45 olur.
    Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Cozum icin tesekkurler fakat cevap 36 gorunuyor. x <9 durumunda 9 uda dahil etmeyecegiz sanirim toplamaya ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı RispeTT0'den alıntı Mesajı göster
    Cozum icin tesekkurler fakat cevap 36 gorunuyor. x <9 durumunda 9 uda dahil etmeyecegiz sanirim toplamaya ?
    Sorularınızı düzenli bi şekilde sorarsanız ona göre cevap alırsınız bu haliyle hiç bişey belli değil

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Ben kurallar dahilinde yazdım sorumu. Yoksa fotoğraf çekip eklerdim zahmet olmazdı yani.. ayrıca hocamiz gayet dogru anlamis soruyu tipki kitapdaki gibi. Sırf muhalefet olmak için konulara giriyosunuz sanırım..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    x-1/2 - x+3/4 < 1 esitsizligini saglayan x dogal sayilarinin toplami kactir ?

A.28 B.36 C.40 D.45 E.52
    Ben kurallar dahilinde yazdım sorumu. Yoksa fotoğraf çekip eklerdim zahmet olmazdı yani.. ayrıca hocamiz gayet dogru anlamis soruyu tipki kitapdaki gibi. Sırf muhalefet olmak için konulara giriyosunuz sanırım..
    bu mu kurallar dahilinde yazılmış soru?
    aslına bakarsanız kurallar dahilinde ama matematik dahilinde değil, en azından matematik dahilinde anlaşılması gereken sizin anlatmak istediğiniz değil. çarpma ve bölme öncelikli olduğu için anlaşılması gereken x-(1/2)-x+(3/4)<1 , bu da saçma bişey olduğundan anlatmak istediğinizi anlamaya doğru itildiğimizi kabul ediyorum ama bunu dosdoğru yazmak varken neden böyle bir yazım tercih ediyoruz? parantez diye de bişey var ve ücretsiz olarak kullanılabiliyor.
    ikinci bi nokta da hocamızın doğru anlamasının sizin doğru yazmış olmanızı gerektirmiyor olması.
    ayrıca sizi makul bir dille uyaran birisine (moderatör olmasının hiçbir önemi yok başka bir arkadaşımız da olabilirdi) cevap verme şekliniz için ne diyebiliriz bilmiyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Evet , sırf muhalefet olmak için konulara giriyorum!
    Oldum bile.
    Sizin gibi , saygısızların aramızda yeri yok.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bu mu kurallar dahilinde yazılmış soru?
    aslına bakarsanız kurallar dahilinde ama matematik dahilinde değil, en azından matematik dahilinde anlaşılması gereken sizin anlatmak istediğiniz değil. çarpma ve bölme öncelikli olduğu için anlaşılması gereken x-(1/2)-x+(3/4)<1 , bu da saçma bişey olduğundan anlatmak istediğinizi anlamaya doğru itildiğimizi kabul ediyorum ama bunu dosdoğru yazmak varken neden böyle bir yazım tercih ediyoruz? parantez diye de bişey var ve ücretsiz olarak kullanılabiliyor.
    ikinci bi nokta da hocamızın doğru anlamasının sizin doğru yazmış olmanızı gerektirmiyor olması.
    ayrıca sizi makul bir dille uyaran birisine (moderatör olmasının hiçbir önemi yok başka bir arkadaşımız da olabilirdi) cevap verme şekliniz için ne diyebiliriz bilmiyorum.
    Hocam , boşverin.
    Bu tür saygısızları iyi tanırım ben anlattıklarınız umrunda bile değildir.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    svsmumcu26, sözlerin ve hakaretin için sadece, kötü söz sahibine aitdir diyorum. Yoksa bana saygısız demek senin haddine yada tecrübene düşmez. Eğer moderatör olarak yada bu üslupla uyarıda bulunarak saygıyı hakettiğini düşünüyorsan bir kez daha düşün derim. Daha önce forumda farklı insanlara benzer davranışların olduğunu görmüştüm. Bu kadar agresif olmadan önce ilk olarak insanların şartlarını düşünerek ve üslubunu yumuşatarak uyarıda bulunmanı tavsiye ederim. Yoksa hiçbir yaptırımın olmaz insanların üzerinde. Burda güzel bir platform kurulmuş ama işi ehline teslim etme konusunda sıkıntı görünmekte. Matematiğe hakim olabilirsiniz fakat iletişim farklı bir meseledir. Soruyu o şekilde yazmamın sebebine gelince, soruyu telefon üzerinden yazdığımdan buradaki gelişmiş sistemi kullanamadım, kurallara görede fotoğraf koymanın kalıcı olmadığından dolayı yasak olduğunu bildiğimden ötürü fotoğrafta koyamadım. Ama gördüğüm kadarıyla yargısız infaz ve kendi çalıp kendi oynama almış başını gitmiş durumda. Ayrıca dediğim gibi, hocam sağolsun soruyu gayet güzel anlamış ve çözümlendirmiş. Bu aşamadan sonra sizin bu konuya girip soruyu yazış şeklimi yorumlamanız sadece sataşmaya girmekte. Elbette daha güzel anlaşılacak olan şekli önerme hakkınız var fakat bunun üslubu bu şekilde olmamalıdır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Kurallara uymayan herkes gözümde suçludur benim.
    Tıpkı burda olduğu gibi.Neyse uzatmaya gerek yok forumun moderatörünü eleştirmeyi biliyorsanız burda bulunamayacağınızı da çoktan anlamış olmalısınız.

Ayrıca ilk önce siz üslubunuzu düzeltin ben sonra düzeltirdim

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!