Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

sorular

1.17 782 715 920 678 764 sayısı veriliyor. bu sayının kare kökünün tam kısmı ?

2.a,b,c birbirinden farklı , pozitif tam sayılardır. Bu sayıların aritmetik ortalaması 17dir. b sayısıın alabileceği değer aralığı?

3. 7 faktöriyel sayısının kaç tane bileşik sayı böleni vardır ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Sorularını zaten https://www.matematiktutkusu.com/for...l-sayilar.html (rasyonel sayılar) bu linkte açmışsın neden burda tekrar açtın ben düzenlemiştim orayı

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    çözülmedi diye .d özellikle 1. soruyu çok merak ediyoum öğretmenim bulamadı onu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    C-3

enaz iki asal sayının çarpımı olarak yazılan pozitif sayı bileşik sayıdır

pozitif bölenlerine bakalım. 60 tane çıkar.
    asal çarpanları 5 tane 60-5=55 tane çıkar.

asal çarpanı 7!=7.6.5.4.3.2.1 = 7.3.2.2.2.3.2.1 , 7 3 2 ve 5 , 1 olmak üzere 5 tane asal çarpanı vardır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    2.a,b,c birbirinden farklı , pozitif tam sayılardır. Bu sayıların aritmetik ortalaması 17dir. b sayısıın alabileceği değer aralığı?

a+b+c/3 = 17
    a+b+c=51 bulunur.

c=1 olsa (minimum)
    b=2 olsa (minimum)

a+3=51
    a=48

c=48 olsun.
    b=2 olsun.
    bu durumda a en az 1 olabilir.

1≤a≤48 şeklinde olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ben hakkaten cahilim
    bileşik sayıyı ilk defa duyuyorum.
    benim bildiğim, asal sayı ve asal olmayan sayı vardır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam naaptınız bileşik sayıyı duymuşsunuzdur da sadece bi bulanıklık yaşıyor olabilirsiniz ya da ne bileyim farklı bi adla falan duymuşsunuzdur.
    bir de bileşiklik asal olmamakla aynı değil mesela 1 ikisi de değil.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ilk sorunuzu hocanızın çözememesi gayet normal çünkü çok kolay bi yolu yok. çok istiyorsanız 5-6 adımda en az 1 sayfa tutacak bir çözümle cevabı bulabiliriz ama sorunun yanlış yazıldığını (ya da ifade edildiğini) düşündüğüm için şimdilik yapmayalım. doğrusu ne olabilir mesela 20. dereceden kökü soruluyor olabilir ya da karekökünün karekökünün karekökünün karekökü gibi bişey soruluyor olabilir. bir ihtimal daha var soru böyledir de seçeneklerden sadece 1 tanesi 9 basamaklı olmak , 1 ile başlamak ... gibi kriterleri sağlıyordur (ve o sağlayan da doğrudur ) o zaman belki soru anlam kazanır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    cidden yeni duyuyorum.
    bir sayının en az 2 asal böleni olması, ya da en az iki asal sayının çarpımı olarak yazılmasına özel bir ada verileceğini düşünmedim, duymadım da.
    bileşik kesir duydum, bileşik faiz duydum, bileşik önerme duydum, ama bileşik sayı duymadım.
    öğrenmenin yaşı yokmuş

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    ilk sorunuzu hocanızın çözememesi gayet normal çünkü çok kolay bi yolu yok. çok istiyorsanız 5-6 adımda en az 1 sayfa tutacak bir çözümle cevabı bulabiliriz ama sorunun yanlış yazıldığını (ya da ifade edildiğini) düşündüğüm için şimdilik yapmayalım. doğrusu ne olabilir mesela 20. dereceden kökü soruluyor olabilir ya da karekökünün karekökünün karekökünün karekökü gibi bişey soruluyor olabilir. bir ihtimal daha var soru böyledir de seçeneklerden sadece 1 tanesi 9 basamaklı olmak , 1 ile başlamak ... gibi kriterleri sağlıyordur (ve o sağlayan da doğrudur ) o zaman belki soru anlam kazanır.
    ben o dediğinizi yaptım

işlem hatası yapmadıysam,

133.351.850

çıkıyor

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları