Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

tek hamlede nasıl...

ahmet merdivenın basamaklarını 3er 3er cıkıp 4er 4er ınmıstır. çıkarken attıgı adım sayısı ınerken attıgı adım sayısından 12 fazla olduna gore cıkarken attıgı adım sayısı kactır.?c=48

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    çıkarken attıgı adım x/3 ise inerken attıgı adım x/4 'tür.

x/3=x/4+12

x/3 buradan 48 bulunur

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    3.4.12=basamak sayısı bölü 3cevapbasamak sayısı herzaman sayıların çarpımı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    tek hamlede yazınızı görmedim...

ilginçmiş

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı babazeg'den alıntı Mesajı göster
    3.4.12=basamak sayısı bölü 3cevapbasamak sayısı herzaman sayıların çarpımı
    hocam bu her zaman sayıların çarpımı olması durumunu anlayamadım , daha doğrusu anladığım haliyle bunun yanlış olduğunu düşünüyorum.
    örnek: 4 yerine 5 olduğu durum

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    suanda elındekı butun kaynaklardakı bu tarz sorularda dene orası 5olursa zaten soru degısırben butun kaynaklardan bakıp yüzdeyüz sagladıgı için paylasıyorum ve ögrencılerıme gösterıyorum.yanı bu tarz sorularda soruda 3 sayıyı carpıp basamak sayısını buluyoruz.gerısınde ne ıstıyorsa soru onu yapıyoruz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    iyi de hocam çok basit bi örnekte çöken yöntem ne kadar güvenilir olabilir? verilen sayıların ardışık olmaması yeterli.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    benım dedıgımı anlamıyorsun gaıba sen bi soruda bı tane rakam degıstırırısen yenı bı soru yazmıs olursun.eskı sorudan bagımsız olur ve aynı yontemle yenı bır cevabı olur.eger sen bu sorunun cozumu ıcın denklem yazsaydın ardısık falan olmasına gerek olmadıgını payda esıtlerken gorursun butun sayıların bırbırıyle carpıldıgını.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı babazeg'den alıntı Mesajı göster
    benım dedıgımı anlamıyorsun gaıba sen bi soruda bı tane rakam degıstırırısen yenı bı soru yazmıs olursun.eskı sorudan bagımsız olur ve aynı yontemle yenı bır cevabı olur.eger sen bu sorunun cozumu ıcın denklem yazsaydın ardısık falan olmasına gerek olmadıgını payda esıtlerken gorursun butun sayıların bırbırıyle carpıldıgını.
    X basamak sayısı , a çıkışta adımladığı basamak sayısı , b inişte adımladığı basamak sayısı (genellik bozulmadan b>a) , c de iniş çıkış arasındaki adım sayısı farkı olsun

(X/a)-(X/b)=c
    (Xb-Xa)/(a.b)=c
    X=a.b.c/(b-a)

şimdi siz sırf b=4 ve a=3 olduğu bu soruda sağdaki paydanın 4-3=1 olup etkisiz kalmasından dolayı X=a.b.c sonucunu yöntem olarak önerirseniz buna itiraz etmemden daha doğal ne olabilir? eğer sayılar değiştiğinde çalışmayacaksa bu nasıl bir yöntem olabilir? ya da bu soruda yöntem olarak 48 i önersem sizden farklı bişey yapmış olur muyum?

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    aynen katılıyorum dogru soyluyorsun genelleme yapıldıgında daha saglıklı gorunuyor.soruların tamamı tek fark seklinde o yüzden sıkıntı olmadı.ayrıyeten butun sorular tek fark var ınısler cıkıslar arasında

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!