Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

Kombinasyon

1)5 doktor,6 hemşire arasından 7 kişilik bir ekip seçilecek.En az 3 tanesi doktor olmak şartı ile
    ekip kaç farklı şekilde seçilebilir?
    Çözümü yaparken C(5,3).C(6,4)+C(5,4).C(6,3)+C(5,5).C(6,2) şeklinde çözülüyor.
    C(5,3).C(8,4) deil yani 3 doktor seçtikten sonra toplam 11 kişiden 3 ü doktor 8 kişiden 4ü doktor yada hemşire olması önemli deil.Niye yanlış düşünüyorum?

2)Sorularda permütasyon-kombinasyon ayrımı nasıl yapılır?

Teşekkür ederim...
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    2) permütasyonda sıralama veya diziliş söz konusudur. seçimden çok, seçilmiş olunan nesnelerin sıralanışı veya dizilişi önemlidir.

kombinasyonda ise, seçim veya seçme söz konusudur. sıralama ve diziliş yoktur, nesneleri seçmiş olmak yeterlidir.
    örneğin;
    + bir sınıfdan kaç farklı başkan ve başkan yardımcısı seçilebilir. <- bu bir permütasyon sorusudur çünkü sıra önemlidir. birinci seçeceğiniz kişi başkandır ikincisi ise başkan yardımcısı.

+ bir sınıfdan yarışma için kaç farklı öğrenci seçilebilir. <- burda sıra önemli değildir. çünkü yarışmaya gidecek kişiler a - b şeklinde olsada b - a şeklinde olsada aynıdır. bunun için kombinasyondur.
    2014 -YGS/LYS -TM

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    1) hemşirelerden seçmek zorundasın yoksa aynı seçimleri iki kere yapmak zorunda kalırsın

(5,3) doktor seçtin geri kalan 8 kişiden 4 kişiyi hemşire doktor karışık olan bir gruptan seçersen ; (5,4) ,(5,5)işlemlerini tekrar yapmış olacaksın, burada hedef doktor ve hemşirelerin farklı kaç durumda seçilebildiğidir. aynı durumlar veya karışı kişili gruplar bizi yanlış sonuca ulaştırır.
    2014 -YGS/LYS -TM

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    bu şekilde kombinasyon nerede permütasyon nerede kullanılabilir diye sormak doğru değil ama özet geçilebilir
    iş nesne seçmekse kombinasyon dizmekse permütasyon ağır basar

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı mehmetodabasi10'den alıntı Mesajı göster
    1) hemşirelerden seçmek zorundasın yoksa aynı seçimleri iki kere yapmak zorunda kalırsın

(5,3) doktor seçtin geri kalan 8 kişiden 4 kişiyi hemşire doktor karışık olan bir gruptan seçersen ; (5,4) ,(5,5)işlemlerini tekrar yapmış olacaksın, burada hedef doktor ve hemşirelerin farklı kaç durumda seçilebildiğidir. aynı durumlar veya karışı kişili gruplar bizi yanlış sonuca ulaştırır.
    nasıl yani? ben (5,4) (5,5) işlemlerini yapmadım ki tekrarlayayım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    bu şekilde kombinasyon nerede permütasyon nerede kullanılabilir diye sormak doğru değil ama özet geçilebilir
    iş nesne seçmekse kombinasyon dizmekse permütasyon ağır basar
    ok onu bende biliyordum ama bazen sorularda durumlar karıştıralabiliyor,neyse artık soruları çözmeye başlarsam sanırım daha iyi anlayacağım

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    simetrik sayımlara neden olur bu şekilde düşünürsek
    şöyle bir soru uydurayım (benzer ama mantığını anlaman açısında) a,b,c,d kişilerinin bulunduğu bir grupta ikişer kişilik kaç farklı grup oluşturulabilir?
    C(4,2).C(2,2) diyorsun değil mi ama değil C(4,2)/2 dir cevap zira (ab)(cd) ile (cd)(ab) aynı sayımlardır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    simetrik sayımlara neden olur bu şekilde düşünürsek
    şöyle bir soru uydurayım (benzer ama mantığını anlaman açısında) a,b,c,d kişilerinin bulunduğu bir grupta ikişer kişilik kaç farklı grup oluşturulabilir?
    C(4,2).C(2,2) diyorsun değil mi ama değil C(4,2)/2 dir cevap zira (ab)(cd) ile (cd)(ab) aynı sayımlardır
    eed grupta o mantığı daha önce duymuş ve anlamıştım.benim sorumdaki simetriklik nerde?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    arkadaş simetrik deyince hemen bir örnek vereyim dedim senin kafanın karıştığı kısım nedir?
    sen şak diye 11 kişiden 3-4-5 doktor seçersem neden yanlış olur mu diyorsun?
    burada da pek çok simetrik durum olur.
    özet.ne sorduğunu anlamadım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    a,b,c de sayıları olsun kombinasyonda direk seçme önemlidir.kaç farklı 2 li seçilir derse c(3,2) dir.
    (a,b),(a,c),(b,c). Eğer permütasyonunu sorarsa
    (a,b),(b,a) , (a,c) (c,a) (b,c) (c,b) olarak sıralanır.Zaten permütasyonun mantıgı kombinasyondan gelir.3 sayıyı ilk önce C(3,2) şeklinde seçersin sonra 2! şeklinde sıralarsın.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!