Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Ünlem Permütasyon

Bu konuyu pek kavrayamadım biraz açıklayıcı yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

1-)12345 sayısının rakamları ile oluşturulacak 5 elemanlı permütasyonların kaç tanesinde çift rakamlar,tek rakamlardan önce gelir? C: 12

2-)3 kız, 3 erkekten oluşan bir folklor ekibi bir kız bir erkek olacak şekilde yan yana kaç farklı şekilde dizilebilir? C: 3!.3!.2!

3-)2 mavi, 3 kırmızı, 3 yeşil özdeş bilye yan yana dizilecektir. Kırmızı bilyeler bir arada olmak koşulu ile kaç farklı şekilde dizilebilir? C: 60

4-)4 kız 8 erkek öğrenci yuvarlak bir masa etrafında 2 kız arasında 2 erkek olmak şartı ile kaç farklı şekilde oturur? C: 3!.8!

5-){1,2,3,4,5} kümesinin elemanları ile oluşturulabilecek rakamları farklı beş basamaklı sayılardan kaç tanesinde 1 rakamı 2 den önce gelir? C: 60

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    2.
    EKEKEK , KEKEKE dizilimleri vardir.
    3 kiz , 3! , erkekler 3! kadar dizilirler 3!.3!.2! kadar dizilim olur.

4.
    kizlari oturtalim 3! kadar otururlar erkekleri aralara 8! kadar oturturuz (donel simetri bozuldu.)

5.
    1 ile 2nin kafalarına siyah corap gecirelim sonra istedigimiz sekilde dizelim xx345 => 5!/2! = 60 sekilde.

3.
    Mavileri dizelim tek sekilde yesilleri dizelim tek sekilde
    M M Y Y Y
    6 bosluk olcaktir bi tane secer yanyana koyariz.C(6,1)
    Tabi mavi ve yesilleri dizerken 5!/3!.2! = 5.4/2 = 10 sekilde dizeriz.
    C(6,1).10 = 60 dizilis vardir.

1.
    1,2,3,4,5 rakamlarimiz ciftler (2,4) tekler (1,3,5)'dirler.
    _ _ _ _ _
    (. .) . . . durumu vardir sadece ciftleri dizeriz 2! tekleri dizeriz 3! 3!.2! = 12 dizilis vardir.
    Kusura bakma telden yaziyorum , boyle turkceye pek dikkat edemedim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Anlamadiginiz kisimlari tabi sorabilirsiniz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    5.
    Burda yazmayi unuttum 5 yerden ikisini secip , 1 ile 2yi tek sekilde (1,2den once olcak bicimde yerlestirip) digerlerini dizerseniz C(5,2).3! dizilim => 60 durum olur yani boyle de dusunulebilir yada bu 5 dizilimden ya 1,2 yada 2,1 durumu vardir istenen biri zaten.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    1.
    1,2,3,4,5 rakamlarimiz ciftler (2,4) tekler (1,3,5)'dirler.
    _ _ _ _ _
    (. .) . . . durumu vardir sadece ciftleri dizeriz 2! tekleri dizeriz 3! 3!.2! = 12 dizilis vardir.
    (. .) . . . durumunu anlayamadım zahmet olmazsa açıklayabilir misiniz ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    aslında orda bişey yaptığımız yok çiftler teklerden önce gelcek o halde sadece ççttt durumu vardır misal tççtt durumu olmazdı.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Çok teşekkürler anladım

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Rica Ederim .Ne demek

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!