Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    hay Allah öyle bir kural olduğunu bilmiyordum. Ben de şıkların yanlış olduğunu düşünmeye başlamıştım. Teşekkür ederim sınav kizi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ne demek ,iyi çalışmalar..
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı jenny'den alıntı Mesajı göster
    hay Allah öyle bir kural olduğunu bilmiyordum. Ben de şıkların yanlış olduğunu düşünmeye başlamıştım. Teşekkür ederim sınav kizi
    böyle bi kural olduğunu ben de bilmiyordum , demekki ortak çarpanı 4/9 ya da 1/125 falan olan geometrik diziler yazılamıyor bunların yerine 2/3 ve 1/5 kullanılıyor

bence yeniden şıkların yanlış olduğunu düşünmeye başlayın

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Evet çözümleriniz için teşekkür ederim fakat 10. soru ile ilgili anlayamadığım birşey var onu sormak istiyorum sizlere.

r nin neden 2/3 olduğunu anlamadım. İlk terim 4/9 2. terim 4/9 un karesi, bu durumda r=4/9 olmaz mı çözümü yukarıdaki gibi yaptım ancak neden yanlış olduğunu anlayamıyorum. Please help
    Bu çözüm oldukça doğrudur.

|r|<1 olması kâfidir. Sadelemiş veya sadeleşmemiş farketmez. Sonsuz toplam (seri) bu aralıktaki r değeri için yakınsayacaktır, aksi halde ıraksar.

k değişkeniyle oynayarak çözüm şöyle de yapılabilir:

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bu karekök yayınları matematik kitabında birçok soruda aynı sıkıntı var bu yayını çözmeyi bıraksam mı? yanlış çözdüğümü zannedip soruyu defalarca çözmeye uğraşıyorum.
    Teşekkürler aydınlattığınız için, bu sorunun neden böyle olduğu kafama takılmıştı zaten

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu karekök yayınları matematik kitabında birçok soruda aynı sıkıntı var bu yayını çözmeyi bıraksam mı? yanlış çözdüğümü zannedip soruyu defalarca çözmeye uğraşıyorum.
    Teşekkürler aydınlattığınız için, bu sorunun neden böyle olduğu kafama takılmıştı zaten
    Tabiî, hemen bırakın elinizden, bir şıkları doğru yazamayan kitaptan hayır gelmez. Baskı hatası da olsa kabul edilemez. Kitap çıkarma işi ciddi bir iştir ve geri dönüşü yok, onu alan öğrenci (meselâ sizin gibi) mahvolur, döner döner yine okur.

"Bak baskı veya fikir hatası var sayın okur, dikkat et" demediklerine ve diymeyeceklerine göre, dedim ya geri dönüşü yok!
    Kitap çıkaran şirketler kitaplarındaki son kontrolleri iyi yapmalı veya iyi yazarlara yazdırmalı...

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!