Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

yamuk ile ilgili sorular

1.SORU:
    yamuk
    2.SORU:

3.SORU:

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.
    A dan FE ye paralel çizelim ve DB yi G de kestirelim. EG yi de birleştirelim
    <EAG=x ve <EBG=x olduğundan EABG çemberseldir (kirişler dörtgenidir)
    <EGA=x bulunur yani AEG üçgeni |AE|=|EG| olan bir ikizkenar üçgendir.
    DE uzatılıp AG ile kesiştirilince dik olacağından ve ikizkenarda tepeden inilen dik olacağından , hem kenarortay hem açıortay (her bişey ) olur. yani DE ADB açısının açıortayıymış. o zaman kesiştikleri noktaya gelen AE de açıortay olmalı (3 açıortay aynı noktada kesişir)
    <DAB=70 bulunur , sorulan a=180-70=110 bulunur

not:bu sorunun da daha kısa bir çözümü muhakkak olmalı

2.
    De yi uzatıp B den onu G de kesen bir dik inersen EFBG dikdörtgen olur ve bir kenarı 15 tir , köşegeniyse ikizkenar yamupun iki köşegeni birbirine eşit olacağından 17 olur, dikdörtgenin diğer kenarı da pisagordan 8 bulunur. bu da zaten sorulan EF değeridir.
    soruda 15 ve 17 uzunlukları verilmişken zaten cevabın başka bişey çıkmasınıbekleyemezdik

3.
    LK birleştirilirse MLK ile DAM üçgenlerinin alanlarıın eşit olduğu görülür (DLM üçgeni ikisini de aynı alana sahip bir üçgene tamamlıyor)
    benzer şekilde KLN üçgeniin alnı da CNB üçgeninin alanına eşit olur yani MLNK dörtgeninin aanı 6+10=16 olur
    bu dörtgende LK MN ye dik olacağından alan köşegenlerin çarpımının yarısı olmalıdır A=8.|MN|/2=16 → MN=4 bulunur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Üstadım, 3. soruda, LK nın MN ye dik ineceğini neye dayanarak iddia ettiniz? Ben göremedim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Üstadım, 3. soruda, LK nın MN ye dik ineceğini neye dayanarak iddia ettiniz? Ben göremedim.
    haklısınız yanlış ifade tmişim orada diklerin uzunlukları toplamı soldaki yamuğun yüksemkliği kadar olur demek istemiştim ama elde kalem olmayınca dediğim gibi sorularda böyle arızalar oluşuyor. çözümün doğru olması lazım yalnız sadece ifade yanlışlığı yapmışım.

hemen üstteki 1. soru için yaptığınız çözümde AED dik açı olduğundan AE açıortay demişsiniz ama bu doğru değildir. AE ve DE açıortayken orası dik diyebiliriz (zaten şekil sizin çizdiğinizden biraz farklı , sizin dik dediğiniz yer aslında 90+xº) fakat tersini söyleyemeyiz sonuçta açıortay değilken de orasını dik yapabiliriz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Üstadım, 3. soru için köşegenler çarpımı olarak değil de (taban x yükseklikler toplamı) /2=16 diyeceğiz o zaman.

1. soru için, ben soruyu tümden yanlış anlamışım. ve izin yaptığınız çözümden ben yine birşey anlamadım.
    <EAG=x ve <EBG=x olduğundan EABG çemberseldir (kirişler dörtgenidir)
    <EGA=x bulunur yani AEG üçgeni |AE|=|EG| olan bir ikizkenar üçgendir.

kısmını neye dayanarak söylediniz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben bunun için şekil çizeyim diğer türlüsü çok zor olacak.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Zahmet veriyorum kusura bakmayın.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ne zahmeti hocam ben tembelim biraz ondan oluyor

burada kırmızı kenarı aynı açıyla gören iki köşe ve kırmızı kenarın başlangıç ve bitişi olmak üzere 4 nokta çemberseldir. sonrası da zaten açıları yazma işlemi önceki yorumda yapılmıştı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu her zaman geçerli mi? Kirişler dörtgeni olması?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bir kenarın aynı açıyla görülüyor olması kirişler dörtgeni olmak için yeterli bir koşuldur. yani her zaman geçerli burada 35 değeri hesaplamamıza yardımcı oluyor 35 yerine 40 verilse cevap da 100 bulunurdu.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!