Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

olasılık

soru2) A=(1,2,3,4,5,a,b,c) kümesinden rastgele seçilen iki elemanın ikisininde rakam olma olasılığı kaçtır ? (cevap = 5/14)

burda tüm elemanlarla oluşturacağım ikililerden ( c(8,2) ) a,b,c ile oluşturacağım ikilileri ( c(3,2)) çıkarınca ve c(8,2) bölünce sonucun çıkması gerekmiyor mu nerde hata yapıyorum ?

teşekkürler.
    Matematik, basit temel kurallara bagli, kagitlar üzerine yazili ,anlamsiz sembollerle oynanan bir oyundur .

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Birincinin rakam olma olasılığı, 5/8
    İkincinin rakam olma olasılığı, 4/7

5
    8
    .
    4
    7
    =
    5
    14

Ben böyle düşündüm

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    teşekkür ederim , elimde bir çözüm var da bu yoldan gidince hatam nerde onu bulamadım .
    Matematik, basit temel kurallara bagli, kagitlar üzerine yazili ,anlamsiz sembollerle oynanan bir oyundur .

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Yine kombinasyon olacak ama bu da soruyu inceleyenler için olsun. Diğer soruda kombinasyon istemediğiniz için bunu söylüyorum.

C(5,2) şeklinde 2 adet rakam seçeriz. Tüm durumlar C(8,2) olduğundan olasılık

C(5,2)/C(8,2)=5/14 bulunur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    birde hata mı söyleyen çıksa keşke neyse artık teşekkürler bende ki çözümde buydu .

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı fyzanur'den alıntı Mesajı göster
    birde hata mı söyleyen çıksa keşke neyse artık teşekkürler bende ki çözümde buydu .
    Ben soru altındaki yorumunuza dikkat etmedim. Bahsettiğiniz de zaten yaptığım çözümmüş.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    25/28 geliyor ordan

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    25/28 geliyor ordan
    "Bahsettiğiniz de zaten yaptığım çözümmüş." derken kombinasyondan gidiş yolunu kastettim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Öğretmen
    tüm elemanlarla oluşturacağım ikililerden ( c(8,2) ) a,b,c ile oluşturacağım ikilileri ( c(3,2)) çıkarınca ve c(8,2) bölünce sonucun çıkması gerekmiyor mu nerde hata yapıyorum ?

teşekkürler.
    düşüncene göre c(8,2) den yani bütün ikililerden harfli olan ikili seçimleri çıkarırsam; geriye mutlaka ikililerin rakam olacağıdır. yanlışın burda;

eğer o mantıkla yapacaksan 1 rakam ve 1 harften oluşan seçimleri de bulup c(8,2) den çıkarman gerekir

yani c(8,2)-c(3,2)-c(5,1).c(3,1)=28-3-5.3=10 bulursun
    olasılığıda

10/24 yani doğru cevap olur.

aslında hatan eksik düşünmende.... tüm olabilirlikleri, yani deneyin oluşabilecek tüm olaylarını düşünmelisin... gerek varmı bu soruda... hayır!

duygu ve gökberkin çözümleri ideal çözümlerdir...
    Metin Emiroğlu Anadolu Lisesi.

Endemik Yayınları

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı ayhaneva'den alıntı Mesajı göster
    düşüncene göre c(8,2) den yani bütün ikililerden harfli olan ikili seçimleri çıkarırsam; geriye mutlaka ikililerin rakam olacağıdır. yanlışın burda;

eğer o mantıkla yapacaksan 1 rakam ve 1 harften oluşan seçimleri de bulup c(8,2) den çıkarman gerekir

yani c(8,2)-c(3,2)-c(5,1).c(3,1)=28-3-5.3=10 bulursun
    olasılığıda

10/24 yani doğru cevap olur.

aslında hatan eksik düşünmende.... tüm olabilirlikleri, yani deneyin oluşabilecek tüm olaylarını düşünmelisin... gerek varmı bu soruda... hayır!

duygu ve gökberkin çözümleri ideal çözümlerdir...
    çok teşekkür ederim hocam , bende o yöntemleri yapıyorum ama iyice kavramak için diğerlerinide öğrenmeye çalışıyorum .

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!