Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Polinom mudur?

3x²,x!,2x,√x,
    x²-1
    x
    ,x√11, √11x,|x|,0

Hangileri polinomdur? Teşekkürler
    Forum Kullanım Şekli ve Dikkat Edilmesi Gerekenler| Soru Sorarken Dikkat Edilecekler |
    Forumda Nasıl Konu Açılır, Soru Sorulur? | Matematiksel Semboller Nasıl Yazılır? | Nasıl Rep verilir? | Forum Kuralları

Özel Mesaj ile sorulan sorulara bakmıyorum. Sorularınızı ilgili forumda konu açarak sorunuz.
    Çözüm ile ilgili düşüncelerinizi belirtmeden sorduğunuz sorular cevaplanmayacaktır.

Statü
    Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Kuvvetleri doğal sayı ve Katsayıları reel sayı olan
    şeklindeki fonksiyonlardır.

P(x)=x√11, P(x)=3x², P(x)=0 bu şartları sağladığı açıktır. Polniomlardır.

2x yukarıdaki kalıba uymuyor. Değişken tabana olmalı. Polinom değildir.

11x= √11.x0,5 katsayı reel ancak değişkenin kuveeti doğal sayı değil. Bu yüzden √11x ve √x polinom değildirler.

(x²-1)/x= x-x-1 olduğundan değişkenin kuvveti negatif olduğundan değildir.

P(x)=x! ve P(x)=|x| ifadeleri yukarıdaki polinom kalıbında yer almıyor. Literatürde polinom olarak geçmiyorlardır.

Ancak P(x)=x! ve P(x)=|x| katsayı ve kuvvet anlamında uyuyorlar. Aynı zamanda bunlar fonksiyon tanımınada uydukları için olması polinom olmaları gerekir.

Bununla ilgili diğer arkadaşların görüşlerini de alalım

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Teşekkürler hocam, aklımı karıştıran x! ve |x| di zaten
    Forum Kullanım Şekli ve Dikkat Edilmesi Gerekenler| Soru Sorarken Dikkat Edilecekler |
    Forumda Nasıl Konu Açılır, Soru Sorulur? | Matematiksel Semboller Nasıl Yazılır? | Nasıl Rep verilir? | Forum Kuralları

Özel Mesaj ile sorulan sorulara bakmıyorum. Sorularınızı ilgili forumda konu açarak sorunuz.
    Çözüm ile ilgili düşüncelerinizi belirtmeden sorduğunuz sorular cevaplanmayacaktır.

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    P(x)=x! eğer polinom olursa x=-1 için P(-1) olduğunda p(-1)=(-1)! olur. Buna göre polinom tanımlanırken x'in Pozitif tam sayılardan tanımlanmasını gerektirmez mi ?
    Özel mesajla sorulan sorulara bakmıyorum. Sorularınızı forumda konu açarak sorunuz.
    Online Test Çöz !
    Web Sitesi|www.MatematikKonulari.com
    Facebook Sayfası|DuygusalMatematik
    Twitter: @DuygusalMat
    Akdeniz Üniversitesi-Elektirik Elektronik Mühendisliği-

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Teşekkürler duygu Mutlak değer için yorumun var mı

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Mutlak değerde sorun yok bence f(x)=|x| tanımlanabiliyorsa yani y=|x| doğrusu çizilebiliyorsa sorun yok. Fakat soruda x'in reel sayı olduğunu vermeli yoksa |x|'da dahil diğerleri de polinom olamaz.
    Özel mesajla sorulan sorulara bakmıyorum. Sorularınızı forumda konu açarak sorunuz.
    Online Test Çöz !
    Web Sitesi|www.MatematikKonulari.com
    Facebook Sayfası|DuygusalMatematik
    Twitter: @DuygusalMat
    Akdeniz Üniversitesi-Elektirik Elektronik Mühendisliği-

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Teşekkürler