Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Permutasyon.

{S-1}

©,®,∞,µ,α şekillerinin sıralanışında ® şeklinin ∞ ve µ şekilllerinin önünde olduğu kaç farklı diziliş vardır ?

{S-2}

A={1,2,3,4,5,6}

kümesinin elemanlarının tamamının yan yana sıralanışlarında 1 ile 2 arasında bir rakamın bulunduğu 6 basamaklı kaç tane sıralama bulunur ?

bu soruda tüm durumlardan 1 ve 2 nin yan yana olduğu durumları çıkarmayı düşündüm ama bulamadım.

{S-3}

3,4,5,6,7,8,9 rakamları kullanılarak 7 basamklı rakamları farklı sayılar yazılıyor. Bu sayılardan kaç tanesinde herhangi iki tek rakam yanyana değildir. ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.
    böyle sorularda ben özel olarak sıralanması gerekenlere X diyorum (daha fazla farkı koşul aranıyosa birbiriyle ilişkili olanlara aynıymış gibi davranıyorum mesela onlara da Y diyorum Z diyorum)

® ∞ µ şekillerine X diyelim

©,X,X,X,α kaç şekilde sıralanır?
    5!/3!=20
    şimdi herhangi bir sıralama için X leri ® ∞ µ ile kaç farklı şekilde soudaki istenne kurala uygun olarak değiştirebiliriz?
    ilk baştaki X in ® olacağı açıkır snraki X lrden ilki veya ikincisi ∞ ve ikincisi veya ilki µ olarak 2 değişik uygun sıralama oluşabileceğinden her değişik sıralamdaki X ler 2 değişik şekilde ® ∞ µ ile değiştirilebilir. toplam 20.2=40 diziliş olur.

2.
    bir rakam derken ben tam olarak 1 rakam anlıyorum ama en az 1 rakam olması kastediliyorsa cevap değişieceği gibi çözüm de oldukça kolaylaşır heralde (tümünü sayıp yanyana olduklarını çıkarırdık)

tam 1 rakam olmasına göre çözüm yapalım;
    1x2 gibi bir blok oluşacaktır.bu blok 6 haneli bir dizilimin 6-3+1=4 değişik yerine gelebilir.
    örneğin xx1x2x dizilimi oldu 3,4,5,6 sayıları 4! şekilde sıralanır ve herhangi bir sıralama için x ler sırasıyla doldurulur.
    demkki böyle 24 durum varmış.
    en sn olarak da 1 ve 2 yer değiştirebilir (2x1 gibi)
    toplam 4.24.2=192 (sonuç biraz çok çıktı yanlış bişeyler mi yaptık acaba?)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    3.
    bu soru benzeri soruların içindeki en basit örneğidi diyebiliriz.

tek-çift-tek-çift-tek-çift-tek sıralamasından başka ihtimal yoktur.
    TÇTÇTÇT , 1. sorudaki gibi T leri kaç şekilde değiştirebiliriz? 4! , Ç leri kaç şkilde değiştirebiliriz? 3!
    sonuç 4!.3! olur

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Hocam çok teşekkür ederim. 2.sorunun cevabı 192 hocam doğru teşekkürler.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!