Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf

parabol

Bir firma x TL ye mal ettiği bir gömleği y TL ye satmaktadır. y=-x²+5x+10 olduğuna göre,firma bir gömlekten en çok kaç TL kar edebilir ?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    parabolün tepe noktası yani y-max değeri sorunun cevabıdır. tepe noktasını nasıl bulacağın ders kitabında yazıyordur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    parabolün tepe noktası yani y-max değeri sorunun cevabıdır. tepe noktasını nasıl bulacağın ders kitabında yazıyordur.
    bu parabolün tepe noktası sorunun cevabı değildir, bu işlemle maksimum satış fiyatını bulursunuz. soru bize maksimum kar miktarını soruyor.
    y-x=-x²+4x+10 elde edilen kar miktarının fonksiyonu olduğuna göre ve bu parabol de maksimum değerini x=-4/(2.-1)=2 noktasında aldığına göre gömlekten en çok -4+8+10=14 TL kar edilebilir.

Grubu
    İş
    12. sınıf
    valla hocam ders kitabı okadar berbat ki

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bu parabolün tepe noktası sorunun cevabı değildir, bu işlemle maksimum satış fiyatını bulursunuz. soru bize maksimum kar miktarını soruyor.
    y-x=-x²+4x+10 elde edilen kar miktarının fonksiyonu olduğuna göre ve bu parabol de maksimum değerini x=-4/(2.-1)=2 noktasında aldığına göre gömlekten en çok -4+8+10=14 TL kar edilebilir.
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    ah... doğru tabiki.... y-max-x cevaptır.. dalgınlık

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    11. sınıf
    çok teşekkür ederim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Laume'den alıntı Mesajı göster
    valla hocam ders kitabı okadar berbat ki
    Ders kitabını yabana atmamanızı tavsiye ederim. Sınava hazırlanırken, ders kitabındaki konu başlıklarından sorumlu olacaksınız. Diğer hazırlık kitapları, konuları şişiriyorlar. Ayrıca şunu da söyliyim, envayi çeşit test kitabındaki test sorularını çözüp, ders kitabındaki soruları çözemeyen öğrencileri de gördüm.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Mesela ben ders kitabının daha kapağını açmadım ama 2 tane soru bank bitirdim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    O yüzden Müfredatta ne var ne yok bilmiyorsun herhalde?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Aslında okuldaki öğretmen mufredata göre anlattığından derste işlediklerimiz sayesinde mufredattan haberimiz oluyor mesela Esen yayınları müfredata göre hazırlnamış . Güvender kendi soru tarzlarını eklemiş kitaba ve en sevdiğim yayındır güvender, zambak biraz karıştırmış, daha birçok kaynaktan karışık soru çözdüğümde her soru tarzı hakkında bilgi sahibi oluyorum mebin yaptığı denemelrde aşağı yukarı benim çözdüğümün benzeri sorular çıkıyor

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!