Grubu
    İş
    12. sınıf

Kombinasyon

İpek ve Sezer'nin de aralarında bulunduğu 10 kişilik bir gruptan 4 kişilik ve 6 kişilik iyi ayrı grup oluşturulacaktır. İpek ve Sezer birbirine küs olduğu için aynı grupta olmamaları gerekmektedir.Bu şartla gruplar kaç değişik şekilde oluşturulabilir ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    içinde İpek bulunan Sezer bulunmayan 4 kişilik grupların sayısı İ+C(8,3)=8.7.6/6=56 dır
    kalan 6 kişi de içinde Sezer'in bulunduğu İpek'in bulunmadığı gruplardır.

bunun bir de tam tersi olabilir Sezer 4 kişilikte İpek 6 kişilikte , yani yoplam 56.2=112 durum oluşur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    4 kişilik grupta (nihayetinde 6 kişilik grupta) ipek ya da selin olabilir.bu iki koşulu ayrı ayrı düşünürsek;
    A: ipek'in içinde olduğu 4 kişilik grup olsun.
    B: selin'in içinde olduğu 4 kişilik grup olsun.

A grubuna ipek'in yanına 3 kişi lazım. bu kişi, 9 kişi içinden seçilecek. madem selin 'i alamıyoruz kaldı geriye 8 kişi. (8/3) komb. = 56 (selin 6 kişilik grupta kalmış oldu)
    Aynı mantıkla B grubuna da 56 farklı seçim yapılabilir. (ipek 6 kişilik grupta kalmış oldu)
    cevap: 112 (56+56)

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    içinde İpek bulunan Sezer bulunmayan 4 kişilik grupların sayısı İ+C(8,3)=8.7.6/6=56 dır
    kalan 6 kişi de içinde Sezer'in bulunduğu İpek'in bulunmadığı gruplardır.

bunun bir de tam tersi olabilir Sezer 4 kişilikte İpek 6 kişilikte , yani yoplam 56.2=112 durum oluşur.
    burada da sen ha hocam? bak demekki cevaplarımız bazen aynı oluyor? gel sen inaT ETME, GEZİ SORUSUNDADA BANA UY?

Grubu
    İş
    12. sınıf
    teşekkür ederim çözümler için saygılar

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    burada da sen ha hocam? bak demekki cevaplarımız bazen aynı oluyor? gel sen inaT ETME, GEZİ SORUSUNDADA BANA UY?
    gezi sorusunda şöyle bir sorun var;
    benim çözümüm 4 kişi ya da 5 kişi gibi küçük sayılarda doğru cevabı veriyor sizinkiyse vermiyor. üzerinde ittifak edilcek bir cevap varsa bu da benim verdiğim cevap olmalı. ne zaman ki sizin cevabınız ufak sayılarda hata vermez o zaman üzerinde durup düşünürüz. bir yemeğin bozuk olduğunu anlamak için tamamını yemeye gerek yoktur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    gezi sorusunda şöyle bir sorun var;
    benim çözümüm 4 kişi ya da 5 kişi gibi küçük sayılarda doğru cevabı veriyor sizinkiyse vermiyor. üzerinde ittifak edilcek bir cevap varsa bu da benim verdiğim cevap olmalı. ne zaman ki sizin cevabınız ufak sayılarda hata vermez o zaman üzerinde durup düşünürüz. bir yemeğin bozuk olduğunu anlamak için tamamını yemeye gerek yoktur.
    eyvallah... fizik biliminde bilirizki parçacıkların dünyası devasa gezegenlerin dünyasından oldukça farklıdır. hareket ve varlık yasaları birbirinden tamamen farklıdır. bu yüzden newton fiziğinin açıklayamadıklarını einstein fiziği açıklar. siz einstein matematiği yapıyorsunuz bense newton yapıyorum. farkımız bu takılıyorum bu arada mazur görünüz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    gerçekten (41/42) nin 42 kişi için de çarpılması gerektiğinde neden ısrar ettiğinizi anlayamıyorum, yanlış olduğu ordan bakılınca açıkca görülmüyor mu?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    (41/42)^42 ifadesi ilk bakışta sizinde dediğiniz gibi bir atıcının hedefi 1/42 olasılıkla vurmasından hareketle 42 atış sonunda hedefi vuramamış olma olasılığını temsil eder. ( bağımsız olaylar) öncelikle buradya kadar olan kısım için soruyorum:doğrumudur?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    tabi ki hedefe atışlar Bernoulli yapılıdır (avcı vuramadıkça morali bozulmuyor diye düşünüyoruz)
    yani her atış eşit olasılıkla hedefi vurur veya vurmaz. birinin vurması ya da vurmaması diğerinin vurma ihtimaline etki etmez.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!